Pasaulyje

2019.01.18 14:50

Vokietija: Rusija gali išsaugoti Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį, jei nustos ją pažeidinėti

ELTA 2019.01.18 14:50

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Maasas penktadienį sakė, kad Rusija galėtų išsaugoti Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF) su JAV, jei atsikratytų sutartį pažeidžiančių sparnuotųjų raketų, informuoja „Reuters“.

Vizito Maskvoje metu kalbėdamas H. Maasas sakė, kad sutartis turi išlikti, nes ji nepaprastai svarbi Vokietijos saugumo interesams. Ministras taip pat palankiai įvertino Rusijos pasirengimą tęsti dialogą su Vašingtonu dėl INF sutarties, iš kurios nori pasitraukti JAV, išsaugojimo.

Per bendrą spaudos konferenciją su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu Vokietijos ministras pažymėjo, kad Vokietija yra suinteresuota, kad INF sutartis būtų išsaugota. 

„Mes vėl kalbėjome apie INF sutartį, kuri 30 metų padėjo užtikrinti saugumą Europoje ir išlieka Europos saugumo pagrindu. Esame labai suinteresuoti, kad ši sutartis būtų išsaugota. Ji iš esmės susijusi su mūsų saugumo interesais, mūsų federalinė vyriausybė daro viską, kad sutartis turėtų ateitį“, – spaudos konferencijoje sakė H. Maasas ir pridūrė, kad Vokietija baiminasi dėl naujo ginklavimosi varžybų etapo. 

JAV anksčiau šiais metais paskelbė apie ketinimus pasitraukti iš INF sutarties ir kaltino Rusiją sutarties sąlygų pažeidinėjimu. 

1987 metais tuomečio JAV prezidento Ronaldo Reagano ir Sovietų Sąjungos prezidento Michailo Gorbačiovo pasirašyta sutartis draudžia gaminti ir turėti iš sausumos paleidžiamas branduolinį ginklą nešti galinčias sparnuotąsias raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km. Vašingtonas tvirtina, kad būtent Rusijos raketų sistema 9M729 pažeidžia sutartį.