Pasaulyje

2019.01.18 11:32

Nepaisydama sankcijų grėsmės, Vokietija toliau derasi dėl dujotiekio su Rusija

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.18 11:32

Penktadienį Vokietijos užsienio reikalų ministras planuoja apsilankyti Maskvoje ir Kijeve, kur bendraus su diplomatinių tarnybų vadovais. Nepaisant „Brexito“ problemų, Berlynas negali pamiršti klausimų, susijusių su „Nord Stream 2“ dujotiekiu. Situaciją aštrina JAV grasinimai įvesti sankcijas dėl šio projekto.

Didžiausia ir galingiausia Europos ekonomika akivaizdžiai lėtėja ir tokios problemos kaip „Brexitas“ bei tebesitęsiantis karinis konfliktas tarp Rusijos ir Ukrainos tik komplikuoja padėtį. Po bevaisių balsavimų Didžiosios Britanijos parlamente, Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas paragino britus baigti įspūdingą juodojo humoro pasirodymą ir pademonstruoti kitą nacionalinį bruožą – sveiką protą ir praktiškumą.

Penktadienį H. Maasas vyksta į Maskvą, kur susitiks su Rusijos Užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

Vakar Rusijos aukščiausių vadovų delegacija dalyvavo prašmatniame priėmime Serbijos sostinėje, bet vargu ar tai sustabdys paskutinės Rusijos atramos Balkanuose – Serbijos judėjimą Europos Sąjungos link. Tuo pačiu, serbai nori rusiškų dujų, kurių gautų per „Turkijos srauto“ dujotiekį.

Tuo tarpu Vokietija yra pasiryžusi toliau plėsti „Nord Stream 2“ dujotiekį per Baltijos jūrą, kad išvengtų galimo Rusijos ir Ukrainos krizės eskalavimo. Kita vertus, valdydama tokį svarbų rusams tenkančių pinigų srautą Vokietijos vyriausybė tikisi nuosaikesnės Kremliaus vadovų pozicijos Ukrainos atžvilgiu.

JAV ambasadorius Vokietijoje atvirai išdėstė prezidento Donaldo Trumpo administracijos poziciją, kad kompanijos remiančios „Nord Stream 2“ statybą gali sulaukti Amerikos sankcijų. Tai ne pirmas toks ambasadoriaus Richardo Grenellio demaršas Berlyne.

„Visiškai nepriimtina, kaip vėl pasielgė misteris Grenellis. Matyt, kažkas nesuprato, kokios yra jo pareigos“, – po JAV ambasadoriaus pareiškimų sakė Vokietijos socialdemokratų partijos sekretorius Larsas Klingbeilas.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir jos kabineto nariai tikina, kad „NordStream 2“ plėtra yra grynai ekonominis projektas ir kad niekas negali nurodinėti Vokietijai su kuo tokius projektus vykdyti. Bet šis dujotekis akivaizdžiai nenaudingas Kijevui bei kitoms rytų Europos šalims, nors Vokietijos valdžia daugiau akcentuoja Amerikos pastangas sukurti naują nuo rusų nepriklausančią dujų rinką Europoje.

Kita vertus, Vokietija neatmeta planų šiaurinėje pakrantėje statyti naujus suskystintų gamtinių dujų terminalus. Taip vokiečiai galėtų pirkti daugiau amerikietiškų ir kitų šalių dujų bei mažinti Rusijos monopoliją šiame sektoriuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt