Pasaulyje

2019.01.18 11:57

Nauja JAV strategija: nuo priešų raketų ginsis kosmose

ELTA2019.01.18 11:57

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pristatė naują savo šalies priešraketinės gynybos strategiją.

Ji padės apsaugoti Jungtines Valstijas nuo „bet kokių raketų atakų“, – pareiškė D. Trumpas ketvirtadienį Pentagone. Tarp pagrindinių strategijos elementų yra kosmose dislokuotos sistemos prieš viršgarsines raketas.

D. Trumpo pristatyta strategija gali reikšti naujas ginklavimosi varžybas. Ji paskelbta likus dviem savaitėms iki JAV ultimatumo Rusijai laikytis 1987 metais pasirašytos Vidutinio nuotolio branduolinių raketų sutarties (INF) pabaigos. Jei sutarties neliks, naujos ginklavimosi varžybos gali būti sukoncentruotos į aukštųjų technologijų raketas ir atitinkamas priešraketines sistemas.

Nepakanka, kad JAV „su savo priešais žengtų koja kojon“, – kalbėjo D. Trumpas. Priešingai, JAV turi būti „keliais žingsniais priekyje“. Viršgarsinių raketų srityje Vašingtoną jau aplenkė Kinija ir Rusija.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gruodžio pabaigoje paskelbė apie sėkmingą tokios raketos bandymą. Ji skrieja viršgarsiniu greičiu ir skrydžio metu gali pakeisti kryptį, todėl yra labai sunkiai numušama.

Priešraketinės gynybos agentūros (MDA) rengta strategija, be kita ko, numato palydovus, kurie stebėtų viršgarsines raketas. Šie palydovai su labai jautriais jutikliais galėtų laiku perduoti signalą gynybinėms sistemoms. Pirmieji šios palydovų sistemos bandymai, JAV duomenimis, numatyti 2021 arba 2022 metais.

Dar viena galima gynybinė sistema yra raketomis ginkluoti dronai, kurie nuolat būtų Žemės orbitoje. Tai leistų numušti viršgarsines raketas joms kylant.

Naujoji JAV strategija nukreipta ne tik prieš potencialią grėsmę iš Kinijos ir Rusijos, bet ir iš Irano bei Šiaurės Korėjos. Tarpžemyninės raketos iš šių šalių, kurios potencialiai gali būti ginkluotos branduoliniais užtaisais, galėtų būti sunaikintos ne skrydžio metu, o iš karto po starto.

Priešininkai ir „niekšiški režimai“ visame pasaulyje nuolat plečia savo raketų arsenalą ir koncentruojasi sukurti ilgojo nuotolio raketas, kurios galėtų pasiekti taikinius JAV, kalbėjo D. Trumpas. Į tai Amerika esą privalo reaguoti.

Konkrečiai prezidentas užsiminė apie Irano raketų programą. Jis neleis, kad Teheranas kurtų raketas, galinčias pasiekti JAV teritoriją, pabrėžė D. Trumpas.

Strategijoje apie Šiaurės Korėją sakoma, kad Pchenjanas ir toliau kelia „ypatingą grėsmę“, kurią būtina „budriai“ sekti.

Populiariausi

Protestai Baltarusijoje

Pasaulyje

2020.09.29 08:35

Įvykiai Baltarusijoje. Režimas trims mėnesiams sustabdo protestus bei opozicijos padėtį nušviečiančios tut.by žiniasklaidos statusą Baltarusija sankcijas taikys apie 100 Lietuvos pareigūnų; atnaujinta 20.09

22
Vilniaus universitete vykstanti Emmanuelio Macrono diskusija su studentais

Pasaulyje

2020.09.29 10:10

Macronas: mums reikia demokratiškesnės ES, kurios vadovus rinktų tautos Prancūzijos prezidentui suteiktas VU garbės daktaro vardas; atnaujinta 12.47

48
Rusijos karinių oro pajėgų naikintuvai „Su-25“ asociatyvi nuotr.

Pasaulyje

2020.09.29 06:58

Armėnija skelbia, kad jų naikintuvą numušė Turkijos lėktuvas Turkija tokius kaltinimus vadina „neatitinkančiais tikrovės“; atnaujinta 18.24

11
Prancūzijos prezidentas Emannuelis Macronas su Gitanu Nausėda lankėsi Rukloje

Pasaulyje

2020.09.29 16:19

Su Macronu karius Rukloje aplankęs Nausėda: šis vizitas svarbus, kad vienas kitą geriau suprastume Prancūzijos prezidentas atsisveikino su Lietuva; atnaujinta 17.42

49
Petro Porošenka

Pasaulyje

2020.09.29 07:53

Naujausia informacija. Buvęs Ukrainos prezidentas Porošenka užsikrėtė koronavirusu Jungtinėje Karalystėje – naujų atvejų rekordas; atnaujinta 22.01

31