Pasaulyje

2019.01.17 09:38

Po nesėkmingo balsavimo dėl „Brexito“ Th. May išsaugojo savo postą

LRT.lt, BNS 2019.01.17 09:38

Trečiadienio vakarą po ilgų diskusijų Didžiosios Britanijos parlamentarai balsavimu išreiškė pasitikėjimą premjerės Theresos May vyriausybe. Už jos atstatydinimą balsavo 306 parlamentarai, prieš – 325. Balsavimą dėl nepasitikėjimo inicijavo opozicinių Leiboristų lyderis Jeremy Corbynas, iškart po to, kai parlamentas rekordiškai didele balsų persvara atmetė vyriausybės su ES suderėtą pasitraukimo iš Bendrijos sutartį.  

„Šie rūmai pasitiki šia vyriausybe“, – iškart po balsavimo Bendruomenių Rūmuose pareiškė premjerė.

„Esu pasirengusi dirbti su visais šių rūmų nariais, kad įvykdytume „Brexitą“ ir užtikrintume, jog šie rūmai išlaikytų Britanijos žmonių pasitikėjimą”, – pridūrė ji.

Ji taip pat sakė ketinanti „tęsti darbą, kad įgyvendintų oficialų pažadą, duotą šios šalies žmonėms, remiantis referendumo rezultatais, ir palikti Europos Sąjungą”.

„Manau, kad šią pareigą dalijasi visi šių rūmų nariai, – tęsė premjerė. – Ir esame įsipareigoję surasti kelią pirmyn, kuris užsitikrintų Bendruomenių Rūmų palaikymą.”

Iškart po balsavimo premjerė pakvietė opozicijos lyderius į derybas dėl „Brexit“.

„Norėčiau pakviesti parlamentinių partijų lyderius susitikti su manimi asmeniškai ir norėčiau pradėti šiuos susitikimus šįvakar“, – parlamente paskelbė Th. May.

Tokią Bendruomenių rūmuose surengto balsavimo baigtį prognozavo dauguma stebėtojų.

J. Corbynas šiandien parlamente skatino vyriausybę atsistatydinti, tačiau kritikai jį kaltino politiniu oportunizmu.

Dabar premjerė Th. May turės priimti sprendimą, ar dar kartą pristatyti parlamentui iš esmės identiškas išstojimo iš ES sąlygas ir tikėtis, kad balsų persvara per kelias dienas pakryps jos naudai, ar ieškoti kitų išeičių. Komentuodama BBC žurnalistams vakarykštį parlamento sprendimą, Th. May sakė, jog šioje situacijoje yra du galimi scenarijai: priimti esamą susitarimą, arba atšaukti išstojimo procesą. Tačiau jos vadovaujama vyriausybė esą negali negerbti referendumo rezultatų.

Po antradienio balsavimo už „Brexitą“ agitavęs buvęs užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas BBC pareiškė, jog šis susitarimas yra „miręs“, todėl premjerei reikia persiderėti dėl naujų sąlygų.

Tačiau ES ir jos šalių narių vadovai neatrodo linkę to daryti.

Kita išeitis – surengti pakartotinį referendumą, kuriame Didžiosios Britanijos piliečiai galėtų patvirtinti arba atmesti jiems siūlomą pasitraukimo iš ES scenarijų. To nori didelė dalis opozicinės leiboristų partijos parlamentarų ir kai kurie konservatoriai.

AFP/Scanpix nuotr.

Jei ES nesutiks pratęsti Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES termino ir persiderėti „skyrybų“ sutarties, o Didžiosios Britanijos parlamentas nepritars siūlomoms „Brexito“ sąlygoms, kovo 29-ąją įvyks vadinamasis „kietasis Brexitas“, kai šalis Bendriją paliks be jokios sutarties. ES vadovai nėra linkę pratęsti derybas, 

Rytų Europos studijų centro direktorius politologas Linas Kojala, trečiadienį kalbėdamas LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“, prognozavo, jog premjerė savo postą išsaugos dėl mažiausiai dviejų priežasčių. Pirma, nėra aiškaus lyderio, kuris šioje sudėtingoje situacijoje galėtų pakeisti Th. May ir perimti „Brexitą“ į savo rankas.

Antra, jei per dvi savaites nuo vyriausybės atstatydinimo nebūtų surastas lyderis galintis suformuoti naują vyriausybę, turėtų būti šaukiami pirmalaikiai rinkimai. Jie, pasak politologo, galėtų būti pražūtingi valdantiesiems konservatoriams, kurie prarastų savo poziciją.

Todėl konservatoriams racionaliausias žingsnis – palaikyti savo deleguotą premjerę. Paramą jai iš karto po vakarykščio balsavimo dėl siūlomų „Brexito“ sąlygų antradienio vakarą išreiškė ir valdančiųjų torių sąjungininkė Šiaurės Airijos Demokratų unionistų partija (DUP).