Naujienų srautas

Pasaulyje2019.01.16 09:41

ES ragina Britaniją apsispręsti dėl „Brexito“

BNS 2019.01.16 09:41

Europos Sąjunga antradienį paragino Didžiąją Britaniją apsispręsti, kaip ji nori tęsti „Brexito“ procesą ir apskritai tebenori palikti Bendriją, įstatymų leidėjams Londone didžiule balsų persvara atmetus „skyrybų“ sutartį, parengtą po dvejus metus trukusių derybų.

Nusivylę ES lyderiai tvirtino, kad sutartis, kurią jie lapkritį pasirašė su Jungtinės Karalystės premjere Theresa May, tebėra geriausias būdas kovo 29 dieną išvengti nuogąstavimus kurstančio griežtojo „Brexito“.

Jie perspėjo, kad blokas liks vieningas, jeigu Th. May mėgins prašyti naujų nuolaidų, kad galėtų iš naujo mėginti įtikinti skeptiškai nusiteikusius parlamento narius ir rinkėjus paremti sutartį.

„Dabar Britanijos vyriausybės eilė pasakyti, kokia bus tolesnė stadija. ES liks vieninga ir užsibrėžusi pasiekti susitarimą“, – sakė Bendrijos vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, pasikonsultavęs su kitų 27 ES šalių sostinėmis, išreiškė daugmaž tokią pačią poziciją.

„Apgailestaujame dėl balsavimo baigties ir raginame JK vyriausybę kiek įmanoma greičiau paaiškinti savo ketinimus dėl savo tolesnių žingsnių“, – sakė jo atstovas

Kas turės drąsos?

„ES27 lieka vieninga... ir sieks sumažinti „Brexit“ sukeltą žalą“, - sakoma D. Tusko pranešime.

Labiau asmeniškoje „Twitter“ žinutėje D. Tuskas užsiminė, kad Britanija turėtų likti Bendrijos narė.

„Jeigu sutartis neįmanoma ir niekas nenori („Brexito“ be) jokios sutarties, tuomet kas pagaliau turės drąsos pasakyti, koks yra vienintelis teigiamas sprendinys?“ – rašė jis.

Austrijos prezidentas Sebastianas Kurzas sakė, kad paaiškėjus balsavimo Londone rezultatams pasikalbėjo su M. Barnier. Pasak jo, Bendrija uoliai sieks išvengti Britanijos pasitraukimo be jokio susitarimo.

Tačiau savo „Twitter“ žinutėje S. Kurzas perspėjo: „Bet kokiu atveju, nebus jokių pakartotinių derybų dėl išstojimo sutarties.“

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas, trečiadienį kalbėsiantis Europos Parlamente, taip pat tvirtino, kad esamas „Brexito“ susitarimas yra „geriausias įmanomas“.

„Netvarkingas pasitraukimas neigiami paveiktų ES ir būtų katastrofinis JK“, – perspėjo jis.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris irgi pripažino, kad Britanijos naujausias sprendimas didina „Brexito“ be jokio susitarimo riziką.

Jeigu Londonas neratifikuos sutarties iki kovo 29 dienos, Britanija liks skolinga Bendrijai milijardus eurų ir neturės jokio susitarimo dėl pereinamojo laikotarpio, turinčio užtikrinti sklandžią prekybą.

Tačiau pačios Th. May Konservatorių partijos nariai yra susiskaldę: griežtosios linijos šalininkai nori griežtojo „Brexito“, o proeuropietiškai nusiteikę politikai sako, kad reikėtų antrąjį plebiscitą.

Pagrindinę opozicinę Leiboristų partiją irgi drasko nesutarimai. Jos lyderis Jeremy Corbynas stengiasi pasinaudoti šia krize, kad nuverstų Th. May ir priverstų surengti pirmalaikius visuotinius rinkimus.

J. Corbynas, Reuters/Scanpix nuotr.

Tačiau laiko yra likę mažai, o Briuselyje niekas nenusiteikęs pratęsti dvejus metus trukusias intensyvias derybas, atvedusias prie sutarties, kurios Th. May nesugebėjo prakišti parlamento nariams.

„Raginu Jungtinę Karalystę kuo greičiau paaiškinti savo ketinimus. Laikas jau beveik baigėsi“, – pabrėžė J.-C. Junckeris.

Jis sakė, kad Europos Parlamentas spaus ratifikuoti sutartį, bet tuo pačiu ruošis griežtojo „Brexit“ ekonominiams padariniams.

Netvarkingas pasitraukimas

„ES pusėje Išstojimo sutarties ratifikavimo procesas tęsiasi, – sakė Europos Komisijos vadovas. – Išstojimo sutartis yra sąžiningas kompromisas ir geriausias įmanomas susitarimas.“

„Jis mažina „Brexito“ sukeliamą žalą piliečiams ir verslo įmonėms visoje Europoje. Tai vienintelis būdas užtikrinti Jungtinės Karalystės tvarkingą pasitraukimą“, – kalbėjo J.-C. Junckeris.

„Jungtinės Karalystės netvarkingo pasitraukimo rizika po šio vakaro balsavimo padidėjo, – perspėjo jis. – Nors nenorime, kad taip nutiktų, Europos Komisija tęs pasiruošimus nenumatytiems atvejams, kad užtikrintų, jog ES būtų visiškai pasiruošusi.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi