Pasaulyje

2019.01.14 19:35

Th. May: „Brexito“ data neturėtų būti atidėta

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May pirmadienį pareiškė, kad „Brexito“ data neturėtų būti atidėta, tačiau neatmetė galimybės, kad taip gali įvykti, pasirodant vis daugiau raginimų.

„Nemanau, kad („Brexito“) data, kovo 29-oji, turėtų būti atidėta“, – įstatymų leidėjams svarbaus balsavimo dėl „Brexito“ susitarimo, kurį sudarė su Europos Sąjungos lyderiais, išvakarėse sakė Th. May.

Premjerei per šį balsavimą gresia pralaimėjimas, ir vis garsiau spėliojama, kad Londonui teks prašyti Briuselio padaryti išstojimo proceso pauzę.

Europos sąjungos viršūnės Didžiosios Britanijos premjerei Th. May  atsiuntė laišką, kuriame patikino, kad pažadas, visam laikui nepririšti Šiaurės Airijos prie Europos Sąjungos taisyklių, turi teisinę galią. Tai reiškia, kad Šiaurės Airijai specialus režimas bus taikomas tik laikinai, kol pavyks sutarti dėl ateities santykių.

Šį pažadą premjerė T. May bandė pristatyti kaip paskutinį argumentą, raginantį britų parlamentarus balsuoti už jos suderėtą pasitraukimo susitarimą su Europos Sąjunga. Tačiau analitikai sako, kad daug šansų, jog parlamentas susitarimą per antradienio balsavimą atmes.

Premjerė atskleidžia kozirį – Europos Sąjungos viršūnės jai atsiuntė laišką, kuriame palietė daugiausia nepasitenkinimo tarp Britanijos skeptikų keliančią vietą – garantiją, kad siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos liks atvira nepaisant to, kaip baigsis derybos dėl ateities santykių.

Tam įgyvendinti Šiaurės Airija turi likti gyventi pagal Europos Sąjungos taisykles, ir tai labai nepatinka britų konservatorių skeptikams. Bet Europos viršūnės tikina – garantija tik laikina. Toks pažadas esą yra teisinis įsipareigojimas.

„Suprantu, kad naujos teisinės ir politinės garantijos laiškuose iš Donaldo Tusko ir Jeano-Claude`o Junckerio ne tokios gilios, kaip norėtų kai kurie parlamentarai. Tačiau esu įsitikinusi: dabar parlamentarai turi kuo aiškiausias garantijas, kad šis susitarimas geriausias iš galimų ir vertas paramos“, – sako Th. May.

Galimus parlamentarų balsus penktadienį posėdyje iš anksto skaičiuojantys ekspertai sutaria – labai daug šansų, kad premjerės siūlomo pasitraukimo susitarimo parlamentarai nepatvirtins. Kas tada – nežinia, bet sausio 21 dieną jau numatytas balsavimas dėl plano B.

Analitikai parlamente mato grupę, galinčią į savo rankas perimti pasitraukimo procesą. Tuo metu opozicija grasina iš karto inicijuoti nepasitikėjimą premjere, galintį privesti prie pirmalaikių rinkimų.

Pasitraukti britai turi kovo 29 dieną, todėl Th. May tikina, kad atmetus jos planą, kitokio pobūdžio bruzdesiams laiko jau nebūtų. Esą tada labiau tikėtina nepasitraukti iš viso, o tai būtų katastrofiškų padarinių demokratijai sukelsianti referendumo išdavystė.

„Yra tik du būdai garantuoti, kad nepasitrauksime be jokio susitarimo. Tai apsigalvoti dėl pasitraukimo ir išduoti britų tautos balsą arba pasitraukti su šiuo susitarimu. Vienintelis susitarimas ant stalo yra tas, dėl kurio parlamentarai balsuos“, – tikina premjerė.

Europos Komisijos spaudos atstovas pareiškė – ant stalo tik suderėtas pasitraukimo susitarimas. Kas bus, jei britų parlamentas jį atmes, spekuliuoti esą ne jam.