Pasaulyje

2019.01.14 16:00

D. Trumpas grasina Turkijai ekonominiu smūgiu, jei ši užpuls kurdus

BNS 2019.01.14 16:00

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį perspėjo Ankarą, kad jai užpuolus kurdų pajėgas Sirijoje, iš kur Vašingtonas ketina išvesti savo kontingentą, Turkijai grėstų ekonominis smūgis.

Tuo pat metu D. Trumpas  paragino kurdus „neprovokuoti“ Ankaros.

Tokius pareiškimus prezidentas padarė socialiniame tinkle „Twitter“, D. Trumpo administracijai nedideliais kiekiais dalijantis informacija, susijusia su gruodį D. Trumpo netikėtai paskelbtais planais dėl karių išvedimo.

JAV diplomatijos vadovas Mike`as Pompeo skubiai išvyko kelionės po Artimuosius Rytus, siekdamas nuraminti sąjungininkus augant įtampai tarp Jungtinių Valstijų ir Turkijos dėl Vašingtono palaikomų Sirijos kurdų likimo.

M. Pompeo taip pat siekia nuraminti su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) JAV padedančius kovoti kurdus, nuogąstaujančius, jog pasitraukus amerikiečių pajėgoms Turkija galėtų juos užpulti.

Turkų vyriausybė piktai sureagavo į užuominas, kad D. Trumpo planai dėl kontingento išvedimo siejami su sąlyga, kad bus garantuotas kurdų kovotojų, kuriuos Ankara laiko teroristais, saugumas.

„Ekonomiškai suniokosime Turkiją, jei ši smogs kurdams“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė D. Trumpas ir paragino kurti regione 30 km ilgio „saugiąją zoną“.

„Taip pat nenorime, kad kurdai provokuotų Turkijos“, – pridūrė jis.

JAV prezidentas nedetalizavo, kas sukurtų, prižiūrėtų tokią saugiąją zoną bei finansuotų šį projektą. Jis taip pat nepatikslino, kurioje vietoje ji būtų įsteigta.

JAV vadovaujamas operacijas prieš Sirijos džihadistus sausumoje vykdo Sirijos kurdų vadovaujama grupė Sirijos demokratinės pajėgos (SDF).

Turkija laiko šio aljanso pagrindinę jėgą, kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG), teroristine grupuote, siejama su Kurdistano darbininkų partija (PKK), atsakingą už kelis dešimtmečius besitęsiantį sukilimą prieš Ankarą.