Pasaulyje

2019.01.14 16:04

JAV prezidentas neigia esantis grėsme nacionaliniam saugumui

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.14 16:04

Jungtinių Valstijų pareigūnai ir pats šalies prezidentas neigia šalies žiniasklaidos šaltinių informaciją, kurioje įtariama, jog kad Donaldas Trumpas – grėsmė šalies nacionaliniam saugumui. Didžiausi šalies dienraščiai pranešė, jog šalies vadovas slėpia nuo artimiausių bendražygių susitikimo su Vladimiru Putinu detales, o JAV specialiosios tarnybos vykdė tyrimą, ar jis nebendradarbiauja su Rusija.

„New York Times“ pranešė, jog iš šaltinių sužinojo, esą Federalinis tyrimų biuras (FTB) tyrė, ar prezidentas nekelia grėsmės dėl galimo bendradarbiavimo su Rusija. „Washington Post“ šaltinių teigimu, prezidentas slepia susitikimų su Rusijos prezidentu detales ir nuo savo artimiausių pareigūnų, net pasiėmė vertėjo užrašus.

Amerikos ir Rusijos prezidentai 2017 m. susitiko Hamburge per „Didžiojo dvidešimtuko“ (G20) viršūnių susitikimą. „Washington Post“ šaltiniai tarp Amerikos pareigūnų sufleruoja, kad D. Trumpas savo vertėjui nurodė šiukštu su niekuo neaptarinėti susitikimo turinio ir net paėmė užrašus.

Pasak dienraščio, prezidentas stengiasi slėpti pokalbių su V. Putinu detales nuo artimiausių savo pareigūnų. Todėl net tarp slaptų dokumentų nėra įprastai smulkmeniškų prezidento susitikimų su Rusijos vadovu aprašų. D. Trumpas, tiesa, paklaustas apie kitą – Helsinkio susitikimą su Putinu, tikino neturintis ko slėpti.

Dienraštį „Washington Post“ D. Trumpas pavadino tikriausiai tokiu pat blogu, kaip ir leidinį „New York Times“. Šio šaltiniai skelbė, kad FTB anksčiau pradėjo tirti ar prezidentas nebendradarbiauja su Rusija prieš Amerikos interesus.

Valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo „New York Times“ straipsnyje keliamą mintį apie prezidentą kaip grėsmę nacionaliniam saugumui vadina absoliučiai juokinga.

Pats prezidentas D. Trumpas straipsnį vadina turbūt labiausiai jį įžeidusiu. „New York Times“ rašo, kad viešai nėra žinoma apie jokius įrodymus dėl paties D. Trumpo bendradarbiavimo su Rusija.

Analitikai tikisi, kad greitai turės būti pristatytos specialiojo tyrėjo R. Muellerio vadovaujamo Rusijos kišimosi į Amerikos rinkimus tyrimo išvados. Per tyrimą R. Muelleris pateikė kaltinimus 33 asmenims, daugiausia rusams. 

Plačiau žiūrėkite Algirdo Acaus reportaže.