Pasaulyje

2019.01.14 16:25

S. Lavrovas pareiškė: Japonija turi pripažinti visas ginčijamas salas Rusijos dalimi

BNS2019.01.14 16:25

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį pareiškė, kad Japonija privalo pripažinti visas ginčijamas Kurilų salas Rusijos dalimi, kad galėtų tęstis taikos derybos.

Maskva yra pasirengusi derėtis dėl taikos susitarimo, jei „Japonija neginčijamai pripažins visus Antrojo pasaulinio karo rezultatus, įskaitant Rusijos valdžios pripažinimą pietinėje Kurilų (salų) grandinėje“, susitikęs su savo kolega iš Japonijos Taro Kono sakė Rusijos užsienio reikalų ministras.

Japonija ir Rusija po Antrojo pasaulinio karo pabaigos taip ir nepasirašė oficialios taikos sutarties. Sovietų Sąjunga karo paskutinėmis dienomis įsiveržė į ryčiausią Kurilų dalį, bet Japonija į šias salas tebepretenduoja, nors Jungtinės Tautos formaliai pripažįsta jas Rusijos dalimi.

Lapkritį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe susitarė paspartinti derybas dėl taikos susitarimo, kuris remtųsi 1956 metais pasirašyta Japonijos ir Sovietų Sąjungos deklaracija dėl diplomatinių santykių atkūrimo.

Bendroje deklaracijoje sakoma, kad pasirašius taikos susitarimą SSRS sutinka perduoti Japonijai dvi salas – Chabomajaus ir Šikotano. Tokijas vis dėlto pareikalavo visų ginčijamų salų, įskaitant Iturupą ir Kunašyrą, kontrolės – taigi, taikos derybos įstrigo.

Rusija kelis dešimtmečius buvo apleidusi Kurilų salas, tačiau per pastaruosius kelerius metus Maskva dislokavo jose daugiau karių ir taip išprovokavo Tokijo įtūžį.

Sprendimas atiduoti Japonijai bent vieną salą veikiausiai nebūtų palankiai įvertintas Rusijoje, kur Kremlius nuo 2014 metų, kai Maskva aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą, kursto patriotines nuotaikas.