Pasaulyje

2019.01.14 20:34

Mirė per koncertą ant scenos subadytas Gdansko meras

Sekmadienio vakarą per labdaros koncertą subadytas Gdansko miesto meras Pawelas Adamowiczius pirmadienį mirė, skelbia „Gazeta Wyborcza“. 

14.40 val. Varšuvos laiku (15:40 val. Lietuvos laiku) Lenkijos sveikatos ministras Łukaszas Szumowskis ir gydytojai žiniasklaidai paskelbė apie Gdansko mero mirtį.

Gydytojai P. Adamowiczių operavo apie penkias valandas, tačiau gyvybės išgelbėti nepavyko, skelbia „Gazeta Wyborcza“.

Socialiniame tinkle „Twitter" užuojautas dėl P. Adamowicziaus mirties jau pareiškė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. „Gedulingomis mintimis ir malda esu kartu su jo artimaisiais, bičiuliais ir visais geros valios žmonėmis. Prašau pono Dievo paramos mirusiojo šeimai. Priešiškumas ir smurtas atnešė tragediją ir skausmą. Negalime su tuo taikstytis", - rašė šalies prezidentas. Viešą užuojautą paskelbė ir premjeras Mateuszas Morawieckis.

Žinia apie P. Adamowicziaus mirtį ir užuojautomis socialiniuose tinkluose taip pat pasidalino buvęs Lenkijos premjeras, Europos Vadovų Tarybos prezidentas Donaldas Tuskas, Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Frans Timmermans, Lenkijos vidaus reikalų ir administravimo ministras Joachimas Brudzinskis, Varšuvos meras Rafalas Trzakowskis.

Valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo" partijos lyderio Jaroslawo Kaczynskio užuojautą socialiniuose tinkluose išplatino partijos atstovė spaudai Beata Mazurek.

Lietuvos ministras iirmininkas Saulius Skvernelis pareiškė užuojautą  dėl Gdansko mero žūties.

„Tai – protu nesuvokiamas, brutalus smurto protrūkis, kuris niekaip negali būti pateisinamas ar paaiškinamas. Liūdžiu kartu ir reiškiu nuoširdžią užuojautą dėl įvykusios nelaimės. Žuvusiojo šeimai, Lenkijos žmonėms, Gdansko gyventojams linkiu stiprybės ir susitelkimo“, – sakoma premjero užuojautoje.      

Anksčiau pranešta, kad Lenkijos policija tiria nusikaltimo motyvus ir galbūt pažeistas saugumo procedūras, kai sekmadienio vakare labdaros renginyje Gdanske buvo peiliu užpultas ir sunkiai sužalotas miesto meras Pawelas Adamowiczius. Dabar, „Gazeta Wyborcza“ duomenimis, tyrimas perkvalifikuotas iš tyčinio pasikėsinimo nužudyti į tyčinį nužudymą.

Užpuolikas ant scenos pateko apsimetęs spaudos atstovu ir tris kartus smogė merui peiliu. Operacija Gdansko universitetinėje ligoninėje truko penkias valandas, sužeistojo padėtis vis dar labai sunki.

27 metų užpuolikas buvo iškart sulaikytas. Policija praneša, kad jis yra Gdansko gyventojas, anksčiau kelis kartus teistas. 

P. Adamowiczius per užpuolimą sakė paskutinius žodžius uždarant kalėdinį labdaros renginį, skirtą medicinos įrangai pirkti. Liudininkai pasakoja girdėję, dėl ko užpuolikas kaltino miesto merą.

„Užpuolikas šaukė, kad jį neteisingai kalino penkerius metus dėl Piliečių platformos kaltės. Tai viskas, ką girdėjau“, – pasakojo incidento liudininkė Joanna Pogorzelska.

Piliečių platformos remiamas 53-ejų metų meras Gdanskui vadovauja jau du dešimtmečius. Vietos spauda rašo, kad už bankų plėšimą mieste kalinto, neseniai paleisto, o dabar už mero užpuolimą sulaikyto 27 metų žmogaus psichikos būklė kalėjime labai pablogėjo.

Policijos atstovai teigia žinantys, kad užpuolikas prisistatė turėdamas leidimą, kuriame parašyta „spauda“, šiuo metu tiriama, kaip ir kur buvo gautas leidimas.

AFP/Scanpix nuotr.

Padurtas meras iš karto sulaukė medikų pagalbos, ligoninėje jo gyvybę gelbėjo chirurgai. 

„Operacija truko penkias valandas. Perpylėme 41 vienetą kraujo. Sužalojimai labai rimti - sužeista širdis, diafragma, pažeisti pilvo organai. Viską lems ateinančios valandos. Prašau remti pacientą ir už jį melstis“, – po operacijos sakė Gdansko ligoninės medikas dr. Tomaszas Stefaniakas.

Užpuolimą žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose pasmerkė Lenkijos politikai – prezidentas A. Duda, premjeras M. Morawieckis, ministrai ir iš Gdansko kilęs ES tarybos vadovas D. Tuskas. Prezidentas konservatorius A. Duda pabrėžė – nepaisant politinių nesutarimų, jokių abejonių – jis solidariai stovi su meru ir meldžiasi, kad jis greitai atsigautų.

Pirmadienį keliuose didžiuosiuose miestuose rengiami mitingai prieš smurtą ir neapykantą.

Daugiau apie tai – Algirdo Acaus reportaže.