Pasaulyje

2019.01.14 11:16

Kinijos spauda: Lenkija „turi sumokėti“ už „Huawei“ darbuotojo areštą

BNS, LRT.lt2019.01.14 11:16

Lenkija „turi sumokėti“ už šnipinėjimu įtariamo vieno Kinijos telekomunikacijų milžinės „Huawei“ darbuotojo suėmimą, pirmadienį paskelbė kinų valstybinis dienraštis „Global Times“.

Wang Weijingas buvo areštuotas praėjusią savaitę – po to, kai gruodį Kanadoje buvo suimta „Huawei“ finansų vadovė. Abu darbuotojai buvo suimti JAV saugumo sumetimais mėginant izoliuoti „Huawei“ nuo pasaulio rinkų.

„Pekinas turėtų ryžtingai derėtis su Varšuva ir imtis atitinkamų atsakomųjų priemonių, taip padėdamas pasauliui suprasti, kad Lenkija yra JAV bendrininkė“, – pabrėžiama griežto tono „Global Times“ vedamajame.

Jei „Huawei“ bus suduotas smūgis, „Kinijos visuomenė“ mažiau pasitikės valstybe, o pasaulis galvos, kad „prie Kinijos verslo galima priekabiauti“, rašo laikraštis, kurį valdo Kinijos komunistų partijos ruporu laikomas leidinys „Renmin Ribao“.

„Kinija šiuo metu neturi būti minkšta. Pekinas nebaugins Varšuvos – ji to neverta. Vis dėlto pastaroji turi sumokėti už pažeidimą“, – priduriama straipsnyje.

Laikraštis nepatikslino, kokių priemonių turėtų imtis Kinija.

Kelios dienos po to, kai Kanadoje JAV prašymu buvo areštuota „Huawei“ viceprezidentė finansų reikalams ir bendrovės įkūrėjo duktė Meng Wanzhou, Kinijos pareigūnai sulaikė du kanadiečius – buvusį diplomatą ir verslininką, kuriuos apkaltino keliant grėsmę nacionaliniam saugumui. Šis žingsnis daugelio apžvalgininkų vertinamas kaip Pekino atsakas į Otavos veiksmus.

Meng Wanzhou kaltinama sukčiavimu, susijusiu su sankcijų Iranui pažeidimu.

Reuters/Scanpix nuotr.

Nors Pekinas išreiškė susirūpinimą dėl Wang Weijingo arešto Lenkijoje, pati „Huawei“ siekia atsiriboti nuo šios bylos ir atleido suimtą darbuotoją. Bendrovės teigimu, jo „įtariami veiksmai neturi nieko bendra su kompanija“.

„Toks sprendimas buvo priimtas, vadovaujantis „Huawei“ darbo sutarties sąlygomis, nes aptariamasis incidentas kelia žalingų padarinių „Huawei“ pasaulinei reputacijai. Šalyse, kuriose veikia „Huawei“, ši kompanija laikosi visų galiojančių įstatymų ir taisyklių. To paties reikalaujame ir iš visų darbuotojų valstybėse, kuriose jie dirba“, – teigiama bendrovės pranešime.

Vienas Lenkijos pilietis antradienį irgi buvo areštuotas dėl įtariamo šnipinėjimo kartu su Wang Weijingu.

Pasak Lenkijos specialiųjų tarnybų atstovo Stanislawo Zaryno, abu vyrai įtariami „dirbus Kinijos tarnyboms prieš Lenkiją“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.