Pasaulyje

2019.01.11 16:30

Ką JAV karių pasitraukimas reiškia Sirijos kurdams?

Adomas Šimkus, LRT Radijo laida „Pasaulio laikas“, LRT.lt2019.01.11 16:30

Penktadienį JAV pradėjo karių išvedimą iš Sirijos. Šį sprendimą dar prieš Kalėdas paskelbęs Donaldas Trumpas sakė, jog „Islamo valstybė“ jau yra nugalėta, bet sąjungininkai nuogąstauja, kad džihadistai gali atsitiesti. Išvykus amerikiečių kariams be užnugario liks ir svarbus amerikiečių sąjungininkas regione – kurdai.

Nors Sirijoje buvo dislokuota vos kiek daugiau nei du tūkstančiai amerikiečių karių, manoma, kad jie buvo pagrindinė priežastis, kodėl į šiaurės rytinį šalies regioną jau kelerius metus nedrįso įžengti nei Sirijos vyriausybė, nei ją remiančios Rusija ir Iranas.

Būtent šiame regione veikia ir svarbūs JAV sąjungininkai kurdai. Jie yra didžiausia Sirijoje gyvenanti mažumos etninė grupė, neoficialiais skaičiavimais sudaranti 7–10 proc. visų šalies gyventojų. Amerikiečių karinė parama kurdų pajėgoms padėjo iš šiaurės rytinių Sirijos rajonų išstumti Islamo valstybės džihadistus ir užimti jų vietą.

LRT RADIJO pašnekovas žurnalistas Benas Gerdžiūnas, kuris lapkričio mėnesį su vienu tarptautiniu projektu keliavo po Siriją, sako, jog Basharo al-Assado režimo pajėgos susitarė su kurdų pajėgomis ir be kovos atsitraukė iš miestų šalies šiaurėje dar 2011 m.

Dabar kurdai kontroliuoja maždaug ketvirtadalį visos Sirijos, įskaitant Manbidžo, Rakos, Der Azoro bei Kobanės miestus, taip pat derlingus, naftos turinčius žemės plotus, kurių kontrolę mielai susigrąžintų šalies prezidentas.

Kurdų pajėgos Sirijos Manbidžo mieste, AFP/Scanpix nuotr.

Tačiau vieningo administracinio vieneto kurdams sudaryti nepavyko, nes Turkija įsikišo atidarydama tiesioginį koridorių iš savo šalies į sukilėlių kontroliuojamą Alepo miestą. Vėliau Turkijos pajėgos sutriuškino kurdų sukilėlius Afrino mieste.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas neslepia, jog planuoja dar vieną karinę operaciją. Prie pasienio telkiami tankai ir kariai, o Turkijos gynybos ministras pagrasino, kad kurdų kovotojai bus palaidoti savo pačių esą jau kasamose tranšėjose.

D. Trumpas sako, kad nori apsaugoti kurdus, bet amžinai būti Sirijoje nenori.

„Kai JAV pranešė, kad pasitraukia, kurdai vėl pradėjo dialogą su Rusija ir Iranu bei su B. al-Assado valdžia“, – teigia B. Gerdžiūnas. Anot jo, buvo paviešintas prašymas, jog B. al-Assado režimas apsaugotų sieną su Turkija.

Pašnekovo teigimu, Sirijoje platinama dezinformacija, kuri sėja nepasitikėjimą kurdų pajėgomis ir ruošia gyventojus B. al-Assado valdžios sugrįžimui į šiaurines Sirijos teritorijas, kurias dabar kontroliuoja kurdai.

Žurnalisto teigimu, kurdai jau pasimokė iš savo patirties ir nėra linkę kliautis tik vienu sąjungininku, o ieško jų daugiau, tad JAV pajėgų pasitraukimas nereiškia kurdų sutriuškinimo.

„Kurdai nuo pat pradžių kalbėjo tiek su B. al-Assadu, tiek su Rusija, tiek su Iranu. (...) Yra pačių kurdų posakis, kad vieninteliai kurdų draugai yra kalnai“, – LRT RADIJO laidai „Pasaulio laikas“ teigė B. Gerdžiūnas.

Parengė Andrius Balčiūnas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.