Pasaulyje

2019.01.10 10:40

Europos Taryba ragina Baltarusiją atsisakyti mirties bausmės

BNS2019.01.10 10:40

Europos Taryba, reaguodama į pirmą šiais metais Baltarusijoje paskirtą mirties bausmę, dar kartą paragino Minską paskelbti moratoriumą tokioms bausmėms.

„Šiandien, deja, sužinojome apie dar vieną mirties nuosprendį Baltarusijoje, kurį paskelbė Mogiliavo srities teismas. Europos Taryba toliau ragina Baltarusiją paskelbti moratoriumą mirties bausmei, kuris būtų pirmas žingsnis jos panaikinimo link“, – sakoma ketvirtadienį išplatintame Europos Tarybos generalinio sekretoriaus atstovo Danielio Holtgeno pareiškime.

Taip pat Europos Taryba išreiškė viltį, kad trečiadienį paskelbtą mirties bausmę Aleksandrui Osipovičiui, itin žiauriai nužudžiusiam du žmones, aukštesnės instancijos teismas atšauks.

Mogiliavo srities teismas trečiadienį skyrė A. Osipovičiui mirties bausmę sušaudant. Bylos dokumentai rodo, kad kaltinamasis po bendrų išgertuvių sumušė dvi atsitiktines pažįstamas merginas. Jos, bijodamos dėl savo gyvybės ir sveikatos, užsidarė vonios kambaryje, bet A. Osipovičius, apsiginklavęs plaktuku ir peiliais, įsiveržė į vonią ir vienai iš merginų mažiausiai 77 kartus smogė plaktuku, peiliais ir rankomis. Mažiausiai 48 smūgiai plaktuku buvo suduoti į galvą.

Antrai merginai peiliu ir rankomis buvo smogta ne mažiau 16 kartų, įskaitant mažiausiai du smūgius į kaklą ir galvą. Abi aukos mirė įvykio vietoje.

Baltarusija yra vienintelė šalis Europoje ir Nepriklausomų valstybių sandraugos erdvėje, vis dar taikanti mirties bausmę. Pagal konstituciją ji skiriama kaip išskirtinė bausmė už ypač sunkius nusikaltimus ir įvykdoma sušaudant.

Mirti nuteistų asmenų giminaičiams paprastai nepranešama apie sušaudymą, jiems nesuteikiamas paskutinis pasimatymas. Pagal Baltarusijos įstatymus sušaudytų nuteistųjų palaikai giminaičiams neatiduodami, jų palaidojimo vieta neskelbiama.

2018 metais Baltarusijoje buvo skirtos dvi naujos mirties bausmės ir buvo įvykdytos keturios anksčiau paskirtos aukščiausios bausmės.

Mirties bausmę Baltarusijoje smerkia Europos Sąjunga, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) ir virtinė tarptautinių organizacijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.