Pasaulyje

2019.01.08 16:17

Šiaurės Korėjos lyderis atvyko į Kiniją neskelbto vizito

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.08 16:17

Kinijos ir Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida skelbia apie ketvirtą iš anksto neskelbtą Kim Jong Uno vizitą Pekine Kinijos prezidento kvietimu. Kartu su žmona Kinijoje iki sausio 10-osios viešėsiantis Šiaurės Korėjos diktatorius tikriausiai daro diplomatinį manevrą ruošdamasis antram susitikimui su Amerikos prezidentu, svarsto analitikai. Po pirmojo susitikimo Singapūre pernai birželį Šiaurės Korėjos pažadas atsisakyti branduolinės programos suformuluotas labai miglotai.

Po vizitų Kinijoje paprastai sekdavo ir susitikimai su Pietų Korėjos ar net Jungtinių Amerikos Valstijų lyderiais, todėl ir dabar analitikai įtaria, kad Šiaurės Korėja su Kinija derina pozicijas prieš galimą antrą Kim Jong Uno ir Donaldo Trumpo susitikimą. Pagrindo apie jį svarstyti, remiantis žiniasklaidos šaltiniais, yra. Ir Pietų Korėjos prezidento atstovas išreiškė viltį.

„Viliamės, kad mainai tarp Pietų Korėjos ir Šiaurės Korėjos, Šiaurės Korėjos ir Kinijos, Šiaurės Korėjos ir Jungtinių Valstijų jau įsibėgėjo taip, kad vienas santykis vestų prie kito santykio plėtotės.

Ypač viliamės, kad pirmininko Kim Jong Uno ketvirtas vizitas į Kiniją taps žingsniu kelyje į antrą Šiaurės Korėjos ir Jungtinių Valstijų susitikimą“, – sako Pietų Korėjos prezidento atstovas Kim Eui Kyeomas.

Kai Pietų ir Šiaurės Korėjų lyderiai susitiko pastarąjį kartą, drauge kopė į simbolinį tautos pradžios kalną abiejų valstybių pasienyje – Pektusaną. Žadėjo vėl pasimatyti iki praėjusių metų pabaigos, bet nepasimatė.

Apčiuopiamų pokyčių nebuvo (neskaitant simbolinių Šiaurės Korėjos gestų) ir po susitikimo Singapūre su Amerikos prezidentu, kai miglotai sutarta išardyti Šiaurės Korėjos branduolinę programą.

Kim Jong Unas per Naujųjų metų kalbą skundėsi, kad Jungtinės Valstijos neketina nutraukti sankcijų kol Šiaurės Korėja nenusiginkluos. Amerikiečiai Singapūre pažadėjo stabdyti bendras pratybas su Pietų Korėja, bet jos vyko ir toliau, tik mažesniu mastu.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Jei Jungtinės Valstijos nesilaikys visam pasauliui pasakyto pažado, pervertins mūsų kantrybę ir toliau reikalaus sankcijų spaudimo mūsų valstybei, gali nelikti kito pasirinkimo kaip tik svarstyti naujus būdus, kaip užtikrinti mūsų suverenitetą ir interesus, įtvirtini taiką ir pusiausvyrą Korėjos pusiasalyje“, – teigia Šiaurės Korėjos diktatorius.

Kinijoje šiuo metu ir Amerikos delegacija, besideranti dėl prekybos nesutarimų, nuvedusių prie abipusio muitų kėlimo. Todėl Šiaurės Korėjos lyderio vizitas gali būti ir Kinijos korta minėtose derybose, sako analitikai, primenantys, kad kone visa Šiaurės Korėjos prekyba su pasauliu eina per Kiniją, todėl be jos neveiktų ir jokios tarptautinės sankcijos.

„Turime daug diplomatinių uždavinių, todėl nieko keista, kad kai kurių laikas sutampa. (...) Mūsų pozicija dėl prekybos labai nuosekli ir aiški. Mums nereikia jokios kitos technikos padėti amerikiečiams suprasti mūsų žinutę“, – sako Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Lu Kangas.

Pagal Pietų Korėjos žvalgybos šaltinius, Šiaurės Korėjos diktatoriaus vizito diena, sausio 8-oji, sutampa su jo gimtadieniu.

Plačiau – Algirdo Acaus reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt