Pasaulyje

2019.01.06 17:48

D. Trumpas neketina nusileisti: privalome pastatyti sieną

BNS 2019.01.06 17:48

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį dar kartą pakartojo savo griežtą poziciją dėl milijardų dolerių vertės sienos Meksikos pasienyje, dėl kurios jau trečią savaitę yra sustojęs dalies federalinių institucijų darbas.

„Privalome pastatyti sieną“, – prieš išvykdamas į prezidentinę rezidenciją Kemp Deivide žurnalistams sakė D. Trumpas, nors ir pripažino, kad siena galėtų būti „plieninė, o ne betoninė“.

„Tai yra susiję su mūsų šalies sauga ir saugumu. Neturime kito pasirinkimo“, – sakė jis.

D. Trumpo atstovė spaudai Sarah Huckabee Sanders laidai „Fox News Sunday“ sakė, kad prezidentas gali apeiti Kongresą sienos klausimu, jeigu prireiks, ir paskelbs nacionalinę nepaprastąją padėtį, kad pastatytų sieną be Kongreso pritarimo, tačiau pirmiausia išmėgins „derybinį procesą“. Toks sprendimas tikrai susidurtų su teisiniais iššūkiais.

Anot Sarah Huckabee Sanders, Baltieji rūmai ieško „visų esamų galimybių“ gauti reikalingų pinigų. Ji pridūrė, kad D. Trumpas padarys „viską, ko tik reikia, kad apsaugotų mūsų sienas“.

Pasak D. Trumpo atstovės spaudai, prezidentas „neketina sustoti“, kol neras geriausio būdo apsaugoti JAV piliečių, ir „bet kokie jo veiksmai tikrai bus teisėti“.

Kieki anksčiau JAV prezidentas pareiškė, kad derybose, kurios tęsiamos siekiant atnaujinti jau trečią savaitę neveikiančių Amerikos federalinės valdžios institucijų darbą, pasiekta labai mažai pažangos, tačiau pokalbiai bus pratęsti.

Prezidentui ir įstatymų leidėjams nesutariant dėl prezidento reikalavimo skirti milijardus JAV dolerių sienos su Meksika statyboms, nuo gruodžio 22 dienos nedirba ketvirtadalis federalinės valdžios institucijų.

Viceprezidentas Mike`as Pence`as šeštadienį susitiko su demokratams respublikonų kontroliuojamame Senate vadovaujančio Chucko Schumerio atstovais bei nuo praėjusio ketvirtadienio demokratų kontroliuojamų Atstovų rūmų pirmininke Nancy Pelosi.

"Viceprezidentas Mike`as Pence`as ir komanda ką tik išvyko iš Baltųjų rūmų. Esu informuotas apie susitikimą su Shumerio/Pelosi atstovais. Šiandien pasiekta nedaug pažangos. Antras susitikimas planuojamas rytoj“, – tviteryje parašė D. Trumpas.

Kol visą Kongresą kontroliavo respublikonai, Senatas vienbalsiai nubalsavo už sprendimą visiškai finansuoti vyriausybę iki vasario 8 dienos, kad būtų suteikta daugiau laiko aptarti įvairius klausimus, įskaitant sienos apsaugą.

Šią priemonę svarstė ir Atstovų rūmai, tačiau D. Trumpas gruodžio 20 dieną pakeitė kursą ir, spaudžiamas itin konservatyvių įstatymų leidėjų bei tam tikrų žiniasklaidos asmenybių, atmetė tokius planus.

Nors JAV kariuomenė ir kitos svarbiausios tarnybos yra finansuojamos 100 proc., dėl dalinio federalinės valdžios institucijų darbo sustabdymo 800 tūkst. darbuotojų iš kitų institucijų turi priverstinai atostogauti arba dirbti be užmokesčio.

Tokia padėtis pakenkė ir JAV akcijų rinkai, kurioje stebimi dideli svyravimai.

Daugiau kaip 3 tūkst. kilometrų ilgio sienos JAV ir Meksikos pasienyje statyba buvo vienas pagrindinių D. Trumpo pažadų per 2016 metų rinkimų kampaniją, kurios metu jis imigrantus buvo palyginęs su nusikaltėliais, prekeiviais narkotikais ir gaujomis.

„Mes kalbame apie nacionalinė saugumą“, – penktadienį pareiškė Amerikos prezidentas.