Pasaulyje

2019.01.04 15:45

JAV: pirmasis demokratų daugumos balsavimas

Jungtinių Valstijų Atstovų rūmuose daugumą perėmę demokratai – vos prisiekę – pabandė priimti ir įstatymų paketą, kuriuo finansuotų dėl pinigų stygiaus veiklą laikinai nutraukusią dalį valdžios institucijų. Tačiau balsavimas politiškai tik simbolinis, nes naujame Senate daugumą išplėtę respublikonai demokratų siūlymo nesvarstys –į jį neįtraukta pinigų prezidento rinkėjams žadėtai tvorai pasienyje su Meksika.

Su simboliniu politiniu ginklu vėl rankose, sulaukusi, kol prisieks visi bendražygiai, Nancy Pelosi iš karto vedė Kongreso demokratus balsuojant dėl įstatymų paketo, kuriuo būtų vėl finansuojama ketvirtadalis dabar laikinai neveikiančių valstybės institucijų.

Bet pakete nebuvo 5,5 milijardo dolerių tvorai pasienyje su Meksika plėsti – tai esminis prezidento pažadas rinkėjams. Po aštuonerių metų į Atstovų Rūmų pirmininkes grįžusiai septyniasdešimt aštuonerių N. Pelosi – amoralus neveiksmingas užmojis. „Sienos tikrai nestatysime. Ar kas nors dar abejoja dėl to?“ – teigia ji.

Be pinigų sienai prezidento partija sako nepraleisianti finansavimo paketo, o respublikonai daugumą kituose Kongreso rūmuose – Senate – netgi padidino. Todėl keliolika dienų užtrukęs ir aštuonis šimtus tūkstančių valstybės tarnautojų palietęs sutrikęs valdžios institucijų finansavimas gali virsti ilgiausiu pertrūkiu istorijoje jei pasieks dvidešimt vieną dieną.

Senato daugumos lyderio Mitch McConnellio tvirtinimu, Senatas nesiims jokio siūlymo, kuris neturi realaus šanso pereiti čia ir gauti prezidento parašą.

Savo gretas pirmą kartą į Kongresą įžengusiomis musulmonėmis ir indėnėmis papildę demokratai penktadienį žada susitikti su prezidentu, pirmą kartą įžengusiu į savo spaudos konferencijos salę – kitaip nei pirmtakas su spauda jis bendrauja kitur ir kitaip.

„Noriu pradėti pasveikindamas Nancy Pelosi tapus Atstovų Rūmų pirmininke. Tai labai didelis pasiekimas. Viliuosi, kad dirbsime kartu ir daug nuveiksime, pavyzdžiui, infrastruktūros srityje, bet ne tik. Žinau, kad jie nori tai padaryti – aš irgi“, – užtikrintas Donaldas Trumpas.

Po rinkimų atsinaujinusiuose Atstovų Rūmuose kaip niekad daug moterų – daugiau nei šimtas. Ir dvi stovyklos, socialiniuose tinkluose jau vadinamos „atpažįstamomis plika akimi“. Panašesni – paprastai baltaodžiai vyrai respublikonai ir gerokai įvairesni demokratai. Perėmę daugumą jie žada prezidentą užtvindyti užklausomis apie jo veiklą, pirmiausiai reikalaus mokesčių deklaracijos.

Daugiau – įraše.