Pasaulyje

2019.01.03 22:11

JAV paragino Iraną nepaleisti į kosmosą raketų nešėjų

BNS2019.01.03 22:11

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paragino Iraną atsisakyti planų paleisti į kosmosą tris raketas nešėjas, nes taip esą pažeistų vieną Jungtinių Tautų rezoliuciją dėl Teherano branduolinės programos.

JAV valstybės sekretoriaus Mike`o Pompeo teigimu, palydovus nešančios Irano raketos naudoja „iš esmės identiškas“ technologijas kaip ir branduolinį užtaisą galinčios nešti balistinės raketos. Vašingtonas nerimauja, kad Irano arsenale ilgainiui gali atsirasti didelio nuotolio raketų, galinčių pasiekti Jungtinių Valstijų teritoriją.

„JAV nestovės ir nežiūrės, kaip Irano režimo ardomoji politika kelia grėsmę tarptautiniam stabilumui ir saugumui. Mes siūlome režimui peržiūrėti šiuos provokacinius (raketų) paleidimus ir atsisakyti bet kokių su balistinėmis raketomis susijusių veiksmų, kad išvengtų dar griežtesnės ekonominės ir politinės izoliacijos“, – sakoma ketvirtadienį išplatintame M. Pompeo pareiškime.

Irano gynybos viceministras brigados generolas Ghasemas Taghizadeh lapkritį pareiškė, jog klerikalinis režimas „artimiausiais mėnesiais“ paleis į kosmosą tris palydovus.

„Šie palydovai buvo pagaminti pasitelkiant šalies praktinę patirtį ir bus iškelti į įvairius aukščius“, – pareigūną citavo pusiau oficiali naujienų agentūra ISNA.

Iranas mato ekonominį potencialą savo vystomoje palydovų programoje, kuri gali tapti dar vienu pajamų šaltiniu bei gali būti naudojama šnipinėjant.

Tačiau amerikiečių žvalgyba mano, kad Irano naudojamos technologijos gali būti lengvai pritaikytos vystant didelio nuotolio raketas.

M. Pompeo teigia, kad paleidęs raketas nešėjas Teheranas pažeistų 2015 metų JT Saugumo Tarybos 2231-ąją rezoliuciją, kuria Teheranas raginamas uždaryti savo branduolinę programą ir nebebandyti balistinių raketų.

Praėjusiais metais JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, kad Jungtinės Valstijos atsisako tarptautinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos, ir sugrąžino griežtas sankcijas, nukreiptas prieš energetikos, finansų ir kitus Irano ekonomikos sektorius.

Europos galybės vis dar remia šį susitarimą  teigdamos, kad Iranas jo laikosi, bet nuogąstauja dėl Teherano balistinių raketų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt