Pasaulyje

2019.01.01 13:29

2018 metų politiniuose skandaluose – Rusijos pėdsakai

Rusai, regis, pradeda pavargti nuo Vladimiro Putino. 55 Rusijos gyventojų procentai mano, kad tai jis kaltas, jog gyvenimas brangsta, o 30 procentų pasirengę eiti protestuoti. Savo užsienio politikoje Rusijos prezidentas dėmesio centrą perkelia nuo socialinių problemų ir reformų, kurias jam vis dėlto teks įvykdyti greičiausia jau kitais metais. O 2018 metais V. Putino kariuomenė tvirtino Basharo al-Assado režimą Sirijoje, jo kariniai laivai užgrobė Ukrainos laivus Kerčės sąsiauryje, jo agentai nuodijo žmones ir šnipinėjo, kur tik galėjo įsiskverbti.

2018 metais netrūko kibernetinių įsilaužimų, pinigų plovimo skandalų, kur vis likdavo Rusijos pėdsakų. Žinoma, garsiausiai nuskambėjo buvusio Rusijos karinės žvalgybos karininko Sergejaus Skripalio nuodijimo byla Didžiojoje Britanijoje, kai NATO šalies teritorijoje Rusija faktiškai panaudojo cheminį ginklą.

Dešimt mėnesių nuo tos dienos, kai Solsberio mieste ant suolelio be sąmonės buvo rasti S. Skripalis ir jo dukra Julija, bet „Scotland Yardas“ nežada pasiduoti – pasodinti į teisiamųjų suolą nuodais „Novičok“ buvusio Rusijos žvalgybos karininko namų durų rankeną ištepusius vyrus, nors vilčių, kad Rusija juos atiduos, nėra. 

Ši istorija įgavo ir komiško atspalvio, kai labai į angliškos gotikos mėgėjus nepanašūs vyrai ėmė aiškinti apsilankymo iki šiol nedaug kam žinomame mieste tikslą.

Tai turistinis miestas, garsi katedra. Ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje dėl 123 metrų bokšto. Garsi dėl laikrodžio. Vienintelis laikrodis, kuris veikia taip ilgai.

Netruko paaiškėti, kad tai Rusijos karinės žvalgybos karininkai – pulkininkas Anatolijus Čepiga ir karo gydytojas Aleksandras Miškinas, V. Putinui viešai paraginus davę interviu Kremliaus ruporui.  S. Skripalis ir jo dukra išgyveno, mirė moteris, kurios draugas parnešė kvepalų flakoną su Skripaliui skirtų nuodų likučiais.

Už ką keršyta nėra aišku, tikriausiai norėta nutildyti buvusį dvigubą agentą, kuris Europos žvalgyboms pradėjo papasakoti apie Kremliaus ryšius su nusikalstamu pasauliu, o anksčiau britų žvalgybai MI6 padėjo demaskuoti keliolika Rusijos agentų.

Skripalių nuodijimo skandalas privertė daugiau nei 20 valstybių „išvėdinti“ Rusijos Federacijos ambasadas, išsiųsta 116 asmenų, kurių diplomato statusas nedaug turi bendra su tikruoju darbu. Tai buvo istorinis solidarumo aktas, sudavęs skaudų smūgį Rusijos žvalgybos tinklui. 

„Niekas nenori, kad aplink vaikščiotų žmonės, pasirengę naudoti nervus paralyžiuojančias medžiagas“, – sako buvęs JAV ambasadorius Rusijoje Thomas Pickeringas.  

Rusijos karinės žvalgybos planuotos operacijos taikiniu turėjo tapti Cheminio ginklo draudimo organizacija, kuri tuo metu tyrė Skripalių nuodijimo atvejį. Bet keturi Rusijos piliečiai buvo sulaikyti ir išsiųsti iš šalies. Visi jie turėjo diplomatų pasus.

Nuo šnipinėjimo neapsaugo nei draugiški santykiai nei vestuvių valsas su V. Putinu.  Vienoje buvo suimtas buvęs Austrijos armijos pulkininkas, tris dešimtmečius šnipinėjęs Rusijai. 

Dar vienas Rusijai šnipinėjęs agentas susektas Austrijos kovos su terorizmu biure. Maskvą labiausiai  nustebino tai, kad Austrija skandalo nenutylėjo.

„Deja, jau įprasta pastaruoju metu, kad mūsų partneriai Vakarų Europoje nebenaudoja tradicinės diplomatijos ir padorumo, o imasi garsiakalbio diplomatijos – kaltina mus viešai, prašo pasiaiškinti“, – teigia Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. 

Ne vien Estijos prokuratūra, bet ir kitų Europos valstybių bei Jungtinių Valstijų teisėsauga tiria vieną didžiausių pinigų plovimų „Danske Bank“ Estijos filiale.

Sulaikyta 10 aukštus postus banke užėmusių asmenų, įtariamų prisidėjus prie pinigų plovimo iš Rusijos. Ištyrus finansines operacijas per „Danske Bank“  Estijos filialą nuo 2007 iki 2015 metų nustatyta įspūdinga įtartinų pervedimų suma – 200 mlrd. eurų.

Pasak Danijos žiniasklaidos, sąskaitų „Danske Bank“ filiale Estijoje turėjo net Rusijos Federalinė Saugumo Tarnyba ir V. Putino šeimos nariai. 

Tai, kad Rusija ištikima visiems žvalgybos „žanrams“, patvirtino Marijos Butinos areštas.  Buvusi Vašingtono universiteto studentė prisipažino, kad veikė kaip neregistruota užsienio valstybės agentė – taip Amerikos teisėsauga formuluoja kaltinimą dėl šnipinėjimo. Neva atstovaudama giminingai ginklų savininkų organizacijai Rusijoje, ji mezgė ryšius su Amerikos piliečiais, skverbėsi į organizacijas, kurios turi įtakos Vašingtono politikai.

Per prezidento rinkimų kampaniją mažiausiai dukart, tiesa, nesėkmingai dalyvavo bandant surengti V. Putino ir Donaldo Trumpo susitikimą. Bet atkreipti kandidato į prezidentus dėmesį pavyko.

Rusijos prezidentas tvirtina nieko nežinąs apie M. Butiną, nors, kaip pranešama, dėl jos arešto per mėnesį Rusija pateikė daugiau notų nei dėl kitų suimtų savo piliečių per metus.

„Kaip žinote, šnipinėjimas, kaip ir prostitucija, yra viena svarbiausių profesijų pasaulyje“, – sako V. Putinas.

Rusijos kišimąsi į Amerikos rinkimus tiriantis Specialusis prokuroras Robertas Muleris apkaltino 13 Rusijos piliečių ir tris bendroves, kurios siekė, kad laimėtų Kremliui palankus kandidatas. 

Viena vadinamoji Trolių ferma – Internetinių tyrimų agentūra – , įsikūrusi Putino gimtajame Sankt Peterburge. Jai vadovauja V. Putinui artimas Jevgenijus Prigožinas, kuriam priklauso ir didžiausia samdinių bendrovė „Vagner“, seniai kariaujanti Sirijoje, vasarį netekusi šimtų kovotojų per mūšį su amerikiečiais. Samdiniai įsitvirtino ir Centrinės Afrikos respublikoje, jų veiklą ten tyrę žurnalistai nužudyti.

Bet jeigu nori ilgai gyventi, turi vengti ir Rusijos karinės žvalgybos vadovo posto – taip Maskvoje juokaujama po jos vadovo Igorio Korobovo mirties. Nors beveik pusė Rusijos vyrų nesulaukia pensijos, bet I. Korobovo mirtis sukėlė kalbų, prisiminus, kad prieš porą metų paslaptingai mirė jo pirmtakas – Igoris Sergunas. 

2018 metais Rusijos karinę žvalgybą lydėjo virtinė nesėkmių. Spėjama, kad I. Korobovo sveikata pašlijo po to, kai jį iškoneveikė V. Putinas. Bet žvalgybos veteranai sako – nereikia skubėti daryti išvadų, tokios atskleidžiamos operacijos gali būti Kremliaus strategijos dalis, kad būtų daugiau sumaišties ir atrodytų, jog Rusija visur.

Parengta pagal Jolantos Paškevičienės ir Urtės Korsakovaitės reportažą.