Pasaulyje

2018.12.29 20:01

Latvijoje atverti KGB maišai: susidomėjimas viršijo lūkesčius

Latvijos archyvas skelbia sulaukęs kur kas didesnio lankytojų antplūdžio į praėjusią savaitę atidarytą interneto svetainę, kur paskelbta dalis buvusių KGB bendradarbių sąrašų. Vadinamųjų „KGB maišų“ kartotekos kortelėse yra dešimtys žinomų pavardžių, tarp jų – buvęs premjeras, dabartinis Aukščiausiojo teismo pirmininkas, buvęs užsienio reikalų ministras ir buvęs nacionalinės televizijos vadovas. Tačiau archyvų ekspertai sako, kad tik teismas gali pripažinti žmones bendradarbiavusiais su sovietų saugumu.

Ivaras Guodmanis du kartus vadovavo Latvijos vyriausybei ir buvo teisingumo ministras. Dabar jo pavardė – tarp daugiau kaip 4 tūkst. KGB bendradarbių. Žinomų žmonių gerokai daugiau – nuo buvusio Latvijos universiteto rektoriaus iki ką tik už kyšio reikalavimą suimto Daugpilio mero.

I. Godmanio ir kitos agentų kortelės rašytos ranka ir paviešintos praėjusią savaitę. Kartu su agentų kortelėmis skelbiama ir telefonų knyga su KGB darbuotojų pavardėmis.

„Manau, bus susidomėjimas. Dalis visuomenės tikrai domėsis pažįstamais, su kuriais bendravo tuo laikotarpiu – ar jie ten paminėti, ar nepaminėti. Kita dalis tikrins savo giminaičius ir kaimynus, ypač jei su jais buvo kokių konfliktų“, – sakė Latvijos nacionalinio archyvo ekspertas Gints Zelmenis.

Ketvirtį amžiaus diskutuota, ar verta tai daryti, 3 metus dirbo speciali komisija. Spalio pradžioje už agentų paviešinimą balsavo du trečdaliai parlamento narių.

Kiekvienas Latvijos gyventojas užsiregistravęs gali naršyti po kartoteką. Užsiregistravo per 32 tūkst., iš jų kasdien naršo po 7 tūkst. Archyvai sako, kad susidomėjimas gerokai viršija lūkesčius.

Visa tai išgelbėta iš KGB pastato, virš kurio žlungant Sovietų Sąjungai ilgai rūko juodi dūmai. Kortelės, kurių sunaikinti nespėta, suverstos į maišus ir išvežtos į saugią vietą. Nuo tada kartoteka ir praminta „ČK maišais“, arba „KGB maišais“.

Bet jau dabar aišku, kad sąrašai netikslūs ir nepilni – antai kai kurie anksčiau prisipažinę dėl bendradarbiavimo garsūs žmonės čia savo kortelių nerado. Tuo tarpu kiti, pavardes radę, per šią savaitę kreipėsi į teismus, kad būtų pripažinti nebendradarbiavusiais, bet teismai siunčia pirmiau į prokuratūrą.

Kiti kreipėsi dar anksčiau ir klausia, kodėl su kartoteka nepaviešinti jau priimti teismų sprendimai dėl nebendradarbiavimo. Archyvų atstovai žada tai padaryti.

Buvęs užsienio reikalų ministras ir Europos Parlamento narys, buvęs nacionalinio transliuotojo vadovas, Rusijos ortodoksų bažnyčios Latvijoje vadovas ir velionis katalikų kardinolas, taip pat parlamentarai, diplomatai, rašytojai ir menininkai. Kol kas paviešinta tik apie šeštadalį agentūros, daugiausiai iš paskutinio okupacijos dešimtmečio. Kiti dokumentai, ne tik apie KGB, bet ir komunistų partijos vadovybę, rengiami viešinimui per artimiausią pusmetį.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.