Naujienų srautas

Pasaulyje2018.12.26 19:21

Japonija vėl medžios banginius

Japonija pranešė paliekanti banginius gaudyti draudžiančią Tarptautinę banginių medžioklės komisiją ir kitais metais vėl medžios banginius prekybai. Tokį sprendimą aršiai kritikuoja aplinkosaugos organizacijos, pabrėžiančios siekį išlaikyti tarptautinį banginių medžioklės draudimą.

Dažnoje kultūroje banginiai kaip žirgai – ne tie, kuriuos būtų galima valgyti. O japonai visada galvojo kitaip, ypač nuskurdę po pralaimėto Antrojo pasaulinio karo kai gana daug gyventojų iš banginių mėsos sėmėsi svarbiausių medžiagų. Dabar, anot japonų spaudos, banginių mėsa nesudaro nė 1 proc. šalyje parduodamos mėsos.

Tačiau banginius Japonija medžiojo visada – pagal mokslinių tyrimų išimtį. Tarptautinei bendruomenei tvirtindavo, kad daro tyrimus, o „ištirtų“ banginių mėsą parduodavo. Dabar atvirai sako, kad banginius medžios.

„Valstybės, kurios susikaupusios tik banginių apsaugai, nesutiko žengti žingsnių dėl bendros pozicijos per susitikimą rugsėjį. Todėl tapo akivaizdu – šalims, kurių požiūriai visiškai skirtingi, sugyventi neįmanoma. Todėl ir ėmėmės tokio sprendimo“, – sakė Japonijos vyriausybės atstovas Jošihide Suga.

Minėtą rugsėjį rinkosi tarptautinė banginių medžioklės komisija, banginius medžioti uždraudusi 1986 m., kai kurioms rūšims pradėjus nykti. Kelios valstybės – be Japonijos dar ir Norvegija ar Islandija – manė, kad draudimas bus laikinas, bet jis liko net ir banginių populiacijai išaugus.

Tarptautinės bendruomenės neįtikinusi nustatyti kvotas Japonija palieka Tarptautinę banginių medžioklės komisiją, kuriai iš narių skirdavo daugiausia pinigų. Tai reiškia, kad pasaulio vandenyse banginių medžioti negalės net pagal jai suteiktą mokslinių tyrimų išimtį. Bet savo vandenyse vėl tvarkysis kaip nori.

„Japonija atmeta tarptautinę teisę. Todėl jų elgesys dabar prilygs piratams. Tarptautinė bendruomenė turėtų tai pasmerkti“, – kalbėjo žiaurų elgesį su gyvūnais tiriančios draugijos HSI atstovė Nicola Benyon.

Pernai pagal tyrimų išimties programą Japonija sugavo beveik 600 banginių. Kiek sugaus pasitraukusi iš tarptautinės komisijos – neaišku.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi