Pasaulyje

2018.12.20 19:21

Nyderlandai svarsto paduoti Rusiją į teismą dėl lėktuvo MH17 numušimo

BNS2018.12.20 19:21

Nyderlandai svarsto paduoti Rusiją į tarptautinį teismą dėl reiso MH17 Malaizijos lėktuvo numušimo virš Rytų Ukrainos, kadangi derybos dėl to, kas atsakingas už tą incidentą, pateko į aklavietę, ketvirtadienį pranešė olandų diplomatijos vadovas Stefas Blokas.

Gegužę Nyderlandai ir Australija tiesiogiai apkaltino Maskvą dėl oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lainerio numušimo rusų gamybos raketa BUK virš prorusiškų separatistų kontroliuojamos Rytų Ukrainos 2014-aisiais.

Amsterdamas ir Kanbera „paprašė Rusijos oficialiai su mumis susisiekti diplomatiniais kanalais, kad aptartume atsakomybės (klausimą) siekiant pasitarnauti teisingumui, aukoms ir jų artimiesiems“, ketvirtadienį nurodė S. Blokas.

„Praėjus daugiau kaip pusmečiui... diplomatiniai kontaktai nenuvedė iki derybų su Rusija pradžios ir jos atsakomybės už MH17 numušimą (prisiėmimo)", – sakė ministras laiške, skirtame Nyderlandų parlamentui.

„Nyderlandai ir Australija yra pasirengę tęsti derybas su Rusija. Tačiau tuo pat metu (Nyderlandų ministrų) kabinetas svarstys kitus žingsnius, ir vienas variantų bus bylos perdavimas tarptautiniam teisėjui ar organizacijai“, – pridūrė S. Blokas.

Lapkritį 65 olandų, žuvusių per tą katastrofą, artimieji kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą Strasbūre, reikalaudami, kad Rusija prisiimtų atsakomybę už MH17 numušimą.

Iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs laineris „Boeing 777“ 2014 metų liepos 17 dieną sudužo netoli prorusiškų Rytų Ukrainos separatistų bastiono Donecko. Žuvo visi 298 lėktuve buvę žmonės, įskaitant daug olandų.

Po tragedijos Europos Sąjunga įvedė skaudžias ekonomines sankcijas Maskvai ir kaltino Rusijos remiamus separatistus Rytų Ukrainoje, kurie yra numušę virtinę kitų lėktuvų.

Nyderlandų vadovaujama Jungtinė tyrėjų komanda (JIT) gegužės mėnesį priėjo prie išvados, kad raketa BUK-TELAR, kuria buvo numuštas reiso MH17 lėktuvas, buvo iš Rusijos 53-iosios priešlėktuvinių raketų brigados, įsikūrusios Kurske. Raketa, pasak tyrėjų, su konvojumi buvo atvežta į Rytų Ukrainą. Tokioms išvadoms pritarimą išreiškė kitos Vakarų valstybės.

Tuo metu Rusija neigia bet kokią atsakomybę už to keleivinio lėktuvo numušimą ir yra pateikusi virtinę teorijų apie Kijevo kaltę.

Rugsėjį Maskva pranešė turinti „naujų įrodymų“, paremiančių jos teiginius, kad raketą BUK paleido Kijevo pajėgos. Rusijos gynybos ministerija tada paskelbė minimos raketos BUK serijos numerį ir sakė, kad ji buvo pagaminta ir nusiųsta į Ukrainą dar sovietiniais laikais, ir nuo to laiko nebuvo grįžusi į Rusijos teritoriją.

JIT savo ruožtu žadėjo „atidžiai“ išnagrinėti Maskvos tvirtinimus, tačiau pridūrė, kad anksčiau Rusijos pateikta informacija, pavyzdžiui, pranešimas apie radarų esą užfiksuotą ukrainiečių naikintuvą šalia MH17, buvo „neteisinga“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.