Pasaulyje

2018.12.20 10:20

Rusijoje ir užsienyje spaudžiamas V. Putinas rengia metinę spaudos konferenciją

BNS 2018.12.20 10:20

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį stos prieš šimtus žurnalistų savo kasmetinėje spaudos konferencijoje, rengiamoje baigiantis 2018-iesiems, kai augo įtampa tarp Maskvos ir Vakarų, ir paūmėjo santykių su Ukraina krizė.

Šiemetinė spaudos konferencija taip pat vyks pirmą kartą nuo 2014-ųjų reikšmingai mažėjant ilgamečio Rusijos lyderio populiarumui, kuriam pakenkė vykdoma pensijų reforma.

Renginyje Maskvoje turi dalyvauti daugiau kaip 1,7 tūkst. žurnalistų, kurių dalis atvyksta iš toliausių šalies kampelių. Be to, dalyvaus Maskvos akredituotų užsienio žiniasklaidos priemonių atstovų.

Anksčiau vien dėl žmonių, besivaržančių dėl prezidento dėmesio, skaičiaus reporteriai atsinešdavo vis didesnių ir ryškesnių plakatų.

Norėdamas suvaldyti chaosą Kremlius šiais metais paprašė spaudos neštis tik mažus plakatus, kad jie neužstotų V. Putino fotografams.

Spaudos konferencija tradiciškai prasideda vidurdienį (11 val. Lietuvos laiku), bet niekada nebūna aišku, kada ji baigsis.

V. Putinas tokią metų pabaigos renginių spaudai tradiciją pradėjo 2001 metais, bet su laiku jie virto tikrais maratonais. Nuo 2004-ųjų visos gruodžio spaudos konferencijos trukdavo ilgiau nei tris valandas.

Rekordas buvo pasiektas 2008 metais, kai klausinėjimas ir atsakinėjimas truko 4 val. 40 minučių.

Konferenciją tiesiogiai transliuos kelios televizijos. Kai kurie kanalai nuo trečiadienio rodo, kiek liko laiko iki prezidento spaudos konferencijos.

Problemos dėl D. Trumpo

Svarbiausias geopolitinis klausimas šiais metais tikriausiai bus sunkūs Maskvos santykiai su Jungtinėmis Valstijomis.

Pernai gruodį V. Putinas sakė, jog tikisi normalizuoti santykius su Donaldu Trumpu, bet tokios galimybės išblėso vykstant tyrimams dėl įtariamo Maskvos kišimosi į JAV politiką.

Reuters/Scanpix nuotr.

Be to, Vašingtonas paskelbė ketinantis trauktis iš svarbios Šaltojo karo laikų Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF). V. Putinas į tai atsakė, kad Maskva kurs naujas raketas.

Beveik neabejotina, kad per konferenciją bus keliamas klausimas dėl konfrontacijos Kerčės sąsiauryje, smarkiai padidinusios įtampą tarp Rusijos ir Ukrainos. Lapkričio 25 dieną Rusijos pajėgos apšaudė ir perėmė tris Ukrainos karinių jūrų pajėgų laivus ir 24 jų įgulų narius, kai šie laivai pamėgino iš Juodosios jūros nuplaukti į Azovo jūrą Kerčės sąsiauriu.

Po šio incidento Ukrainos prezidentas Petro Porošenka kai kuriose šalies dalyse įvedė laikiną karo padėtį, o D. Trumpas atšaukė planuotą susitikimą su V. Putinu Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo Argentinoje kuluaruose.

Svarbiausi vidaus politikos klausimai šiemetinėje V. Putino spaudos konferencijoje tikriausiai bus prieštaringai vertinamas pensinio amžiaus padidinimas ir planuojamas pridėtinės vertės mokesčio bei mokesčių už komunalines paslaugas didinimas.

Pensijų reforma, kurią V. Putinas pasirašė spalio pradžioje, išprovokavo didelį visuomenės nepritarimą ir protestus – retą dalyką Rusijoje.

Kovo mėnesį V. Putinas beveik 77 proc. balsų buvo perrinktas ketvirtai kadencijai, bet pastarojo meto visuomenės apklausos rodo, kad parama jam dabar yra mažesnė nei 50 procentų.

Interviu televizijai NTV V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas pažadėjo, kad ketvirtadienį dėmesio centre bus ekonomika – „ir šalies viduje, ir dėl gana nepalankių tarptautinės rinkos sąlygų konteksto“.

D. Peskovas išvardijo ir kitų klausimų, apie kuriuos tikriausiai kalbės V. Putinas. Tarp jų yra „tarptautinė situacija, regioniniai konfliktai, Rusijos ir Amerikos santykiai“.

„Daug klausimų susiję su nepaprastosiomis situacijomis, kurioms reikia skubaus įsikišimo“, – sakė jis.

V. Putino valdomai Rusijai tampant vis labiau centralizuota valstybe, klausimai per metines prezidento spaudos konferencijas ėmė priminti lobistinius bandymus išspręsti konkrečias problemas, nuo kelių taisymo iki politinių kalinių paleidimo.

Vienas reporteris, pavyzdžiui, 2014 metais paprašė V. Putino padėti vietos gėrimo prekės ženklui patekti į prekybos centrų tinklus.