Pasaulyje

2018.12.19 15:31

Danai nusikaltėlius užsieniečius sugalvojo įkalinti turistų pamėgtoje saloje

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.19 15:31

Danijos parlamentas ketvirtadienį turi balsuoti dėl daug kritikos sulaukusio įstatymo. Jį priėmus Danijoje kalintys nusikaltėliai užsieniečiai būtų sukelti į vieną nedidelę Lindholmo salą. Nesunku įsivaizduoti, ką apie tokį įstatymą mano salos gyventojai. Jų nuomone, tai sužlugdytų salos bendruomenę.

Mažutė Lindholmo sala yra už 100 kilometrų į pietus nuo Kopenhagos. Gyventojų joje nedaug, nesiekia ir pusspeptinto šimto, tačiau turistų privilioja nemažai. Jeigu į salą būtų sukelti nusikaltėliai, turistus, ko gero, tektų pamiršti. 

„Labai bloga idėja pirmiausia dėl labai didelių išlaidų. Be to, ji problemos neišsprendžia“, – sakė vietos politikas Mikaelis Smedas.

Bet vyriausybė planuoja į salą perkelti 100 nusikaltėlių, kurių negali deportuoti į jų tėvynę, nes ten gresia kankinimai ar mirties bausmė. Dabar dauguma jų gyvena laikiname centre Jutlandijoje, priešingoje šalies dalyje. Ten kaimynai labai nepatenkinti, nesijaučia saugūs, nors policija sako – nusikaltimų statistika pastaraisiais metais nepakito. Lindholmo  gyventojus ypač šiurpina tai, kad nusikaltėliai galės laisvai judėti – dieną išvykti iš salos, bet pranešti, kur žada būti, ir vakare būtinai sugrįžti.

„Sunkiai įsivaizduojama. Liūdna pagalvojus, kaip tai gali paveikti mūsų bendruomenę, kuri verčiasi iš turizmo. Kai kurie nekilnojamojo turto pardavėjai jau pranešė, kad pardavimai dėl šio dalyko buvo atšaukti. Gerai būtų, kad prieš imantis kokių nors idėjų, problema būtų išanalizuota“, – sakė M. Smedas.

Danijos vyriausybės planą kritikuoja ir Jungtinių Tautų žmogaus teisių gynėjai, bet dėl kitų priežasčių – esą tai demonstruoja griežtesnį Danijos požiūrį į imigrantus.

„Žmonės tampa labiau pažeidžiami, kai jie izoliuojami, ribojama laisvė. Todėl lyderiai turėtų rodyti pavyzdį, kovoti už žmogaus teises, vengti pareiškimų apie nepageidaujamus žmones, tai tik didina susiskaldymą ir net kursto ksenofobiją. Man šis planas kelia didelį susirūpinimą“, – kalbėjo JT žmogaus teisių aukščiausioji komisarė Michelle Bachelet.

Danija negailėjo pastangų, ir tai truko dešimtmečius, kad atvykėliai būtų integruoti į gerovės valstybę. Tačiau sistema ėmė trūkinėti, visuomenė aktyviai diskutuoti po to, kai 2015 į Daniją plūstelėjo būriai pabėgėlių iš ginkluotų konfliktų zonų Artimuosiuose Rytuose. Nusikaltėliams užsieniečiams skirtą centrą Lindholmo saloje numatoma įkurti iki 2021 metų ir tam išleisti daugiau nei 100 milijonų eurų.

Plačiau žiūrėkite įraše. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt