Pasaulyje

2018.12.19 18:35

ES priėmė atsarginius planus „Brexitui“ be susitarimo

LRT.lt 2018.12.19 18:35

Europos Sąjunga trečiadienį priėmė atsarginius planus „Brexito“ be susitarimo atvejui. Juose numatomi žingsniai būtinajam oro susisiekimui ir finansų sektoriui apsaugoti, praneša naujienų agentūra AFP.

ES priemonių paketas apima 14 sričių, kuriose „Brexitas“ be sutarties „sukeltų didžiausių nepatogumų piliečiams ir verslui“, tarp jų – finansų ir oro transporto sektorius, muitinių veiklą ir klimato politiką, rašoma AFP pranešime.

Numatoma, kad „Brexito“ be sutarties atveju, ES leis Jungtinės Karalystės finansų operatoriams dar 12 mėnesių laikinai naudotis prieiga prie Europos rinkų, su sąlyga, kad bus laikomasi abipusiškumo principo.

Taip pat 12 mėn. britai nepraras ir prieigos prie bendros ES oro navigacijos valdymo erdvės „Bendras Europos dangus“, o kai kurios oro pervežimų licencijos po „Brexito“ bus pratęstos 9 mėnesiams.

ES taip pat patikino, kad Jungtinės Karalystės piliečiai, gyvenantys ES šalyse, ir toliau išsaugotų visas nuolatinių gyventojų teises, „su sąlyga, kad tokio požiūrio laikysis ir Jungtinė Karalystė“, rašoma agentūros pranešime.

Europos Komisija pareiškė, jog šių veiksmų imtasi siekiant užtikrinti, kad visos būtinosios nenumatytiems atvejams skirtos priemonės įsigaliotų nuo 2019 m. kovo 30 d. ir žala, kurią sukeltų Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES be sutarties, būtų apribota.

Visgi Briuselis tikisi, kad šio plano neteks aktyvuoti, jei Jungtinės Karalystės premjerei Theresai May pavyks įsikinti skeptiškai nusiteikusius britų parlamentarus paremti pasitraukimo sutartį, kurią ji suderėjo su Europos lyderiais lapkritį, rašoma AFP pranešime.

Primenama, kad antradienį ir Jungtinė Karalystė paskelbė ruošianti planus „Brexito“ be sutarties atvejui.