Pasaulyje

2018.12.18 10:15

Bus paskelbta ataskaita apie Rusijos kišimąsi į JAV prezidento rinkimus

Šią savaitę Jungtinių Valstijų Senato žvalgybos komitetas skelbs ilgai lauktą ataskaitą apie Rusijos kišimąsi į 2016-ųjų prezidento rinkimus. Dienraštis „The Washington Post“ gavo ataskaitos kopiją, kurioje atskleidžiama, kad Rusija kišimuisi naudojo visus socialinius tinklus, ne tik „Facebooką“ ar „Twitterį“, kaip manyta iki šiol. Be to, kaip vienas iš pagrindinių tikslų įvardytas – priversti įvairiausias mažumas neiti balsuoti.

Pagrindinis Rusijos kišimosi į Jungtinių Valstijų rinkimus tikslas buvo sėti nesantaiką ir skaldyti visuomenę. Šis tyrimas apima 2015–2017 metų laikotarpį. Ataskaitoje rašoma, kad 2015-aisiais Rusijos propagandos mašina didelio dėmesio Donaldui Trumpui nerodė ir labai jo neišskyrė, tačiau vėliau tai pasikeitė.

„Trolių ir botų propagandiniai įrašai akivaizdžiai rėmė respublikonus, ypač Donaldą Trumpą“, – Senato ataskaitą cituoja dienraštis „The Washington Post“. Kitoje pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad liberalių pažiūrų rinkėjus, ypač įvairiausias mažumas – juodaodžius, LGBT bendruomenę, ispanakalbius Rusijos dezinformacijos mašina skatino neiti į rinkimus, nepasitikėti rinkimų sistema ir Hillary Clinton. Nežinia, ar tai turėjo įtakos, tačiau 2016-asiais juodaodžių į rinkimus atėjo 5 procentais mažiau nei 2012-aisiais. 

Iki šiol dėl kišimosi į rinkimus daugiausia kaltinamas buvo „Facebookas“. Ataskaitoje skelbiama, kad kišimosi kampanija buvo per visus socialinius tinklus - „Instagram“, „Youtube“, „Twitter“, „Tumblr“, „Google+“, „Pinterest“ ir net „PayPal“. Labai daug kritikos tenka socialiniams tinklams, kurie kaltinami nesugebėję laiku pranešti ir tinkamai reaguoti į iškilusį pavojų. Tą pavasarį pripažino ir Markas Zuckerbergas.

„Rusijoje yra žmonių, kurių darbas yra bandyti išnaudoti mūsų sistemas, taip pat ir kitas internete esančias sistemas. Taigi, tai ginklavimosi varžybos. Jie tik gerės, todėl turime investuoti ir patys tobulėti“, – balandžio mėnesį teigė jis.

Visa kišimosi operacija buvo koordinuojama „Internet Research Agency“, įsikūrusios Sankt Peterburge, kurioje veikia plati Trolių ir botų ferma. „Internet Research Agency“ sukūrė mažiausiai 80 tūkst. įrašų, kuriuos, skaičiuojama, matė apie 126 milijonus vartotojų, ir tai yra tik „Facebooko“ statistika. Šią kompaniją savo tyrime apkaltinęs yra ir specialusis prokuroras Robertas Muelleris.

Šią savaitę ši ilgai laukta ataskaita taps vieša, tačiau dar lieka neaišku, ar Senato komitetas pritars jai. Nemažai respublikonų nenori pritarti, nes taip esą menkinama Donaldo Trumpo pergalė. Be to, ataskaitoje nekalbama apie paskutinius rinkimus 2018-aisiais ir Rusijos propagandą juose. Tokie tyrimai vyksta ir kitose pasaulio šalyse – Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje. Tikslas – išmokti atpažinti Rusijos informacinio karo metodus ir ateityje užkirsti jiems kelią.