Pasaulyje

2018.12.17 23:37

Vengrijoje tęsiasi opozicijos protestai

Vengrijoje nesiliaujant protestams prieš valdančiuosius Viktoro Orbano dešiniuosius, kilo susistumdymų tarp pareigūnų ir parlamentarų, kai šie patraukė į nacionalinę televiziją, norėdami perskaityti peticiją, bet buvo sustabdyti. Televizijoje naktį praleido keli opozicijos parlamentarai. Apsauga šiandien vienus išmetė, bet į jų vietą atėjo kiti.

„Išmetė pro duris, grįšime pro langus,“ – taip opozicijos parlamentarai pavadino demonstraciją prie Vengrijos televizijos į kurią kvietė vengrus ir pirmadienio vakarą.

Po žygio sekmadienį keli parlamentarai buvo likę pastate, ryte, norėdami per televiziją perskaityti peticiją, susistumdė su apsauga. Išvytus pakeitė kiti.

Per protestus susivienijo visos opozicinės jėgos – nuo žaliųjų kairėje iki kraštutinių dešinių.

„Šitie veiksmai viską atskleidžia. Tai – tik pradžia. Reikia daug nuveikti, norint nuversti šitą bastioną. Gaila, kad valstybinė žiniasklaida yra purvo simbolis ir reiškia vyriausybės propagandą, dezinformacijos diktatūrą“, – kalbėjo Vengrijos parlamento narys Akosas Hadhazy`s.

Protestai prasidėjo, kai praėjusį trečiadienį valdžia priėmė įstatymą, kritikų vadinamą „vergų“. Jis kelia viršvalandžių ribą nuo 200 valandų per metus iki 400, o apmokėjimą leidžia nukelti iki 3 metų. Valdžia pokyčius grindžia esą nauda norintiems dirbti daugiau ir pagalba darbuotojų nerandantiems darbdaviams.

„Streikuosime su mokytojais, metalo darbininkais, prekybininkais ir visais, kurie bus verčiami dirbti viršvalandžius ar keisti kitus darbuotojus be apmokėjimo“, – sakė Vengrijos pramonės darbuotojų sąjungos lyderis Tamas Szekely`s.

Protestuotojus piktina ir naujausia valdžios teisės reforma, didinanti teisingumo ministro įtaką teismams sprendžiant bylas dėl viešojo administravimo.

Protestus apžvalgininkai vadina neramiausiais Vengrijoje per pastarąjį dešimtmetį kai valdžioje dominuoja dešinieji. Dešimtys žmonių suimti, keliolika pareigūnų sužeista.