Pasaulyje

2018.12.17 16:25

Vengrijoje nesiliauja protestai – kilo susistumdymų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.12.17 16:25

Vengrijoje nesiliaujant protestams prieš valdančiuosius Viktoro Orbano dešiniuosius, kilo susistumdymų tarp pareigūnų ir demonstrantų, kai šie patraukė į nacionalinę televiziją, norėdami perskaityti peticiją, bet buvo sustabdyti.

Sprendimas, kuris lieka – revoliucija, skelbia vienas iš protestuotojų plakatų, po kuriais susivienijo visos opozicinės jėgos – nuo žaliųjų kairėje iki kraštutinių dešiniųjų. Vietos spauda skelbia, kad žmonių sekmadienį jie surinko daugiau nei penkiolika tūkstančių.

„Mums jau gana. Valdžiai leidžiama viskas, o mums leidžiama tik užsičiaupti ir dirbti, kol iš nosių ims tekėti kraujas,“ – susirinkusiems proteste teigė Vengrijos opozicijos parlamente atstovė Bernadett Szell.

Protestai prasidėjo, kai praėjusį trečiadienį valdžia priėmė įstatymą, kritikų vadinamą „vergų“ įstatymu. Jis kelia viršvalandžių ribą nuo dviejų šimtų valandų per metus iki keturių šimtų, o apmokėjimą leidžia nukelti iki trejų metų. Valdžia pokyčius grindžia esą nauda norintiems dirbti daugiau ir pagalba darbuotojų nerandantiems darbdaviams.

Vengrijos pramonės darbuotojų sąjungos lyderis Tamas Szekely tvirtino, jog bus streikuojama su mokytojais, metalo darbininkais, prekybininkais ir visais, kurie bus verčiami dirbti viršvalandžius ar keisti kitus darbuotojus be apmokėjimo.

Protestuotojus piktina ir naujausia valdžios teisinė reforma, didinanti teisingumo ministro įtaką teismams sprendžiant bylas dėl viešojo administravimo.

Norėdami perskaityti peticiją protestuotojai patraukė į Vengrijos televiziją, bet pareigūnai užstojo kelią. Ne pirmą kartą kilo susistumdymų.

Šiuos protestus apžvalgininkai laiko neramiausiais Vengrijoje per pastarąjį dešimtmetį, kai valdžioje dominuoja dešinieji.

Dešimtys žmonių suimti. Keliolika pareigūnų sužeista.

Išsamiau – Algirdo Acaus reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt