Pasaulyje

2018.12.16 18:00

Turkija iš JAV tikisi „konkrečių žingsnių“ dėl F. Guleno ekstradicijos

BNS2018.12.16 18:00

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu išreiškė savo nekantrumą Jungtinių Valstijų atžvilgiu dėl to, kad šalis neišduoda Turkijai opozicionierių pamokslininką Fethullah Guleną, kurį Turkija laiko 2016-ųjų nesėkmingo valstybės perversmo organizatoriumi.

Turkių ministras sekmadienį pareiškė, kad jo šalis pareikalavo Jungtinių Valstijų išduoti 84 įtariamuosius, įskaitant ir F. Guleną, gyvenantį Pensilavijoje ir neigiantį bet kokį ryšį su nepavykusiu perversmu.

Kalbėdamas savo vizito Katare metu M. Cavusoglu taip pat pareiškė, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas neseniai pareiškė savo kolegai turkų lyderiui Recepui Tayyipui Erdoganui, kad Vašingtone svarstoma galimybė F. Guleną.

Pasak ministro, toks pareiškimas nuskambėjo per D. Trumpo ir R. T. Erdogano susitikimą  Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimo Argentinoje, kuris vyko nuo lapkričio 30-osios iki gruodžio 1-osios, kuluaruose.

„Argentinoje Trumpas Erdoganui pasakė, kad jie (JAV) svarsto Guleno ir kitų asmenų ekstradicijos (galimybę)", – konferencijoje Dohoje kalbėjusį M. Cavusoglu citavo leidinys „Yeni Safak“.

žF. Gulenas, buvęs Turkijos prezidento R. T. Erdogano bendražygis, nuo 1999 metų gyvena savanoriškoje tremtyje Jungtinėse Valstijose, kaltinamas surežisavęs 2016 metų liepos 15-osios pučą Turkijoje, pareikalavusį 250 gyvybių.

F. Gulenas šiuos kaltinimus neigia.

Turkija seniai prašo JAV išduoti F. Guleną ir nekantrauja dėl šio proceso lėtumo. Vašingtonas tvirtina, kad būtina laikytis visų teisinių šio proceso procedūrų.

Po nepavykusio perversmo buvo suimti dešimtys tūkstančių žmonių, Ankarai siekiant susidoroti su F. Guleno judėjimo įtaka Turkijoje.

Kiek anksčiau JAV kanalas „NBC News“ pranešė, kad šalies administracija svarsto galimybę išduoti F. Guleną Ankarai. Kanalo teigimu, tokiu žingsniu tikimasi paskatinti Turkijos prezidentą sumažinti spaudimą Saudo Arabijai dėl Saudo Arabijos žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.