Pasaulyje

2018.12.14 19:47

Britanijai mažėja pasirinkimų dėl „Brexito“

BNS 2018.12.14 19:47

Po paskutinio Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimo dėl „Brexito“ britų premjerei Theresai May lieka mažiau galimybių rinktis.

27 Bendrijos valstybių lyderiai leido Th. May aiškiai suprasti, kad po dvejų derybų metų pasiektas susitarimo dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Bendrijos projektas yra nekeičiamas.

Bet kokių reikšmingų pokyčių galima bus tikėtis tik atskiroje sutartyje dėl ateities ekonominių santykių. Ją abi šalys pradės ruošti netrukus po Britanijos išstojimo iš bloko kovo 29 dieną. 

Artėjant laikui, kai po 46 metų narystės Didžioji Britanija paliks Europos Sąjungą, Londonui lieka vienas iš keturių galimų scenarijų.

Sutartis

Būtent tokio „Brexito“ siekia britų vyriausybė ir ES lyderiai, tačiau šalių susitarimui nepritaria britų parlamentas.

Dabartiniam susitarimo variantui nepritaria skirtingos stovyklos parlamente. Vieni reiškia nepasitenkinimą, kad susitarimas palieka Britaniją per daug prisirišusią prie ES, kiti -  kad per daug nuo jos atitolina.

Iškilus grėsmei, kad sutartis neabejotinai bus atmesta, Th. May atidėjo antradienį parlamente turėjusį įvykti balsavimą. 

Dėl šio žingsnio griežto atsiskyrimo nuo ES šalininkai premjerės partijoje surengė nepavykusį bandymą ją nuversti. Vis dėlto už tai, kad jų lyderei būtų pareikštas nepasitikėjimas, balsavo daugiau nei trečdalis torių parlamentinės frakcijos narių.

Th. May jiems pažadėjo ketvirtadienį ir penktadienį iš Briuselio išpešti kokių nors nuolaidų. 

Tačiau suerzinti ES lyderiai liepė Londonui pagaliau apsispręsti, ko jis nori.

Th. May vyriausybė planuoja tą patį susitarimo projektą pateikti tvirtinti parlamentui kažkuriuo laiku nuo sausio 7 iki 21 dienos.

Ji tikisi, kad bijodami chaoso, galinčio kilti Jungtinei Karalystei išstojant iš ES be jokios sutarties, įstatymų leidėjai vis tik pritars „Brexito“ susitarimui.

Išstojimas be jokios sutarties

Tai yra blogiausias įmanomas scenarijus, galintis sukelti ekonominį nuosmukį ir reikšmingai sumažinti Europos Sąjungos ekonomikos augimą.

Th. May susitarimas leistų beveik nekeisti prekybos taisyklių tarp penktos pagal dydį pasaulio ekonomikos ir didžiausios pasaulyje bendrosios rinkos  pereinamuoju laikotarpiui iki 2020 metų pabaigos.

Staigus perėjimas prie kitų standartų paveiktų beveik visus ekonomikos sektorius ir galbūt net pakeltų visų produktų kainas Britanijoje. 

Pastarąsias kelias savaites abi šalys buvo priverstos spartinti pasiruošimą JK išstojimo be patvirtinto susitarimo scenarijui. 

JK verslininkai kaupia prekių atsargas, o Briuselis ieško būdų, kaip išsaugoti nevaržomas finansines operacijas su Londonu – daugybės finansinių paslaugų centru.

Antrasis referendumas

Britai svarsto galimybę surengti antrą balsavimą dėl būsimų santykių su Europa dar nuo tada, kai per pirmąjį referendumą 2016 metų birželį 52 proc. rinkėjų pasisakė už pasitraukimą iš ES.

Įstatymo, kuris draustų vėl surengti tokį referendumą, nėra.

Tačiau gali kilti klausimų, ar tai neprieštarautų demokratijos principams, ir kodėl antrojo referendumo rezultatai turėtų būti laikomi svarbesniais už pirmojo.

Be to, dar vienas plebiscitas gali dar labiau suskaldyti šalį. Visuomenės apklausos rodo, kad šalies gyventojai iki šiol nesutaria, ar „Brexito“ yra teisingas žingsnis.

Labiausiai „Brexito“ nepritaria ES šalininkai, tvirtinantys, kad pasiektas susitarimas dėl JK pasitraukimo iš Bendrijos nė iš tolo nepanašus į žadėtąjį „Brexito“.

Britai niekada nepritarė pasitraukimo be jokios sutarties scenarijui, tad jiems turėtų būti suteikta galimybė pasitraukti iš šio žaidimo, sako narystės rėmėjai.

Tuo metu euroskeptikai atmeta scenarijų, kad Britanija rengs referendumus, kol ES palaikantys rinkėjai pasieks savo.

Taip pat lieka neaišku, kaip formuluoti klausimą antrajame referendume, ir kas bus, jeigu „Brexito“ stovykla vėl laimės.

Th. May, AFP/Scanpix nuotr.

Jokio „Brexito“

Atrodo, kad Britanija gali išsaugoti savo narystę ES dviem būdais.

Pirmiausia, ji gali surengti minėtą referendumą, tikėdamasi, kad šįkart laimės „Brexito“ priešininkai.

Be to parlamentarai paprasčiausiai galėtų atšaukti šalies išstojimo procesą pagal tą patį ES sutarties 50-ąjį straipsnį.

ES lyderiai -  nuo Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko iki Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono – ne kartą sakė, kad priimtų Britaniją atgal išskėstomis rankomis.

Tačiau Th. May nerodo jokių apsigalvojimo ženklų.