Pasaulyje

2018.12.13 15:44

Jemeno kariaujančios šalys susitarė dėl paliaubų Chudaidoje

ELTA 2018.12.13 15:44

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonijus Guterresas ketvirtadienį paskelbė, kad Švedijoje vykusiose kariaujančių Jemeno sukilėlių ir šalies vyriausybės atstovų derybose buvo pasiekta pažanga.

Vėlai trečiadienį į Švediją atskridęs A. Guterresas paskelbė, kad JT remiamose derybose Jemeno vyriausybė ir husių sukilėliai susitarė dėl paliaubų gyvybiškai svarbiame Chudaidos uostamiestyje. 

Teigiama, kad miesto uostų valdymas bus patikėtas JT. 

Septintą JT remiamų taikos derybų dieną Jemeno užsienio reikalų ministras ir husių sukilėlių lyderis paspaudė vienas kitam ranką. 

Derybomis Švedijoje buvo siekiama užbaigti beveik ketverius metus Jemene trunkantį karą. Anot JT generalinio sekretoriaus, antrąjį taikos derybų etapą numatyta rengti sausio pabaigoje.

2014 metais skurdžiame Jemene prasidėjo kruvinas konfliktas tarp husių sukilėlių ir prezidentui Abedrabbui Mansourui Hadžiui lojalių pajėgų. 2015 metais į karą įsikišo Saudo Arabijos vadovaujama koalicija ir iki dabar remia prezidentui lojalias pajėgas.

Husių sukilėliai kontroliuoja didžiąją dalį Jemeno teritorijos. Jie taip pat kontroliuoja Raudonosios jūros pakrantėje įsikūrusį uostą ir sostinę Saną. Dabar uosto valdymas bus patikėtas JT, o tai palengvins humanitarinės pagalbos tiekimą.

Chudaidos uostas yra gyvybiškai svarbus, nes per jį Jemeną pasiekia pagalbos siuntos. Į uostą atgabenama trys ketvirtadaliai Jemeno importo.