Pasaulyje

2018.12.12 20:25

EP ragina imtis sankcijų, jei Rusija nepaleis Ukrainos jūreivių

ELTA2018.12.12 20:25

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį palankiai įvertino Ukrainos vykdomas reformas, o kartu pasmerkė Rusijos agresiją ir paragino imtis sankcijų, jei Ukrainos jūreiviai nebus paleisti, praneša EP informacijos biuras Lietuvoje.

Priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai pripažįsta, kad įgyvendindama asociacijos susitarimą su ES Ukraina sėkmingai vykdo energetikos, sveikatos apsaugos, pensijų, švietimo, viešojo administravimo ir valstybės decentralizavimo reformas. Jie vertina ir šalies pastangas pertvarkyti gynybos ir saugumo struktūras, reformuoti bankų sistemą ir užtikrinti finansinį valstybės stabilumą.

Kita vertus, EP pastebi, kad šios reformos sukėlė drastišką kainų augimą, taip pat nulėmė mažesnes socialines išmokas bei prastesnes viešąsias paslaugas, todėl Ukrainos gyventojai nejaučia jų naudos, o didelė dalis jų bendrą šalies plėtrą laiko netinkama.

Ukraina turėtų teikti prioritetą kovai su korupcija, spręsti oligarchų rankose sutelktos politinės, ekonominės ir žiniasklaidos galios problemą ir toliau decentralizuoti valstybę, įsitikinę europarlamentarai. Jie apgailestauja, kad šalies teisinė sistema tebėra neefektyvi, korumpuota ir politiškai priklausoma, ir remia pastangas ją reformuoti. Jie ragina numatyti skaidresnę teisėjų ir prokurorų skyrimo tvarką, taip pat užtikrinti visišką generalinio prokuroro nepriklausomumą.

Pasak Parlamento narių, asociacijos susitarimas nėra galutinis ES ir Ukrainos santykių tikslas – jie remia laipsnišką Ukrainos įstatymų suderinimą su muitų sąjunga, energetikos sąjunga bei skaitmenine rinka. Ukraina turi europinę perspektyvą ir galės pateikti prašymą tapti ES nare, jei atitiks Kopenhagos kriterijus ir laikysis demokratijos principų, pažymi europarlamentarai.

Europos Parlamentas „griežtai smerkia tyčinį lapkričio 25 d. Rusijos Federacijos įvykdytą aktą prieš Ukrainą Kerčės sąsiauryje“ ir ragina ES ir jos valstybes taikyti tikslines sankcijas Rusijai, „jei Ukrainos kariai nebus paleisti ir jei bus vykdomas bet koks tolesnis karinis eskalavimas“. Europarlamentarai taip pat ragina uždaryti ES uostų prieigą iš Azovo jūros atvykstantiems Rusijos laivams, jei Rusija neatkurs navigacijos per Kerčės sąsiaurį ir Azovo jūroje laisvės.

Savo ruožtu Parlamentas reikalauja, kad Rusija nedelsiant paleistų šių metų Sacharovo premijos laureatą Olegą Sencovą bei kitus neteisėtai kalinamus Ukrainos piliečius.

EP giria Ukrainą už sėkmingą bendradarbiavimą energetikos srityje, taip pat atsinaujinančios energetikos ir energetinio efektyvumo skatinimą, o kartu pažymi būtinybę tęsti pertvarką, ypač dujų ir elektros rinkoje. Savo ruožtu EP smerkia dujotiekio „Nord Stream 2“ statybą Baltijos jūroje ir ragina nutraukti šį politinį projektą, keliantį grėsmę Europos energetiniam saugumui. Pajamos iš dujų tranzito sudaro reikšmingą dalį Ukrainos biudžeto, o įgyvendinus šį projektą valstybė jų netektų.

„Nors Ukrainos pažanga įgyvendinant ES ir Ukrainos asociacijos susitarimą yra akivaizdi, piliečiai dar nejaučia pagerėjimo kasdieniniame gyvenime, todėl būtina tęsti kovą su korupcija dar intensyviau. Europinės krypties išlaikymas yra geriausia priemonė prieš Rusijos bandymus destabilizuoti padėtį“, – pažymėjo EP pranešėjas Michaelis Gahleris (Europos liaudies frakcija, Vokietija). 

Už šią rezoliuciją balsavo 433 EP nariai, prieš buvo 105, o susilaikė 30.