Pasaulyje

2018.12.12 20:04

Britanijos premjerė Th. May ragina savo partiją palaikyti ją per balsavimą dėl nepasitikėjimo

BNS2018.12.12 20:04

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį kreipėsi į dešimtis savosios Konservatorių partijos įstatymų leidėjų, likus mažiau negu valandai iki jų balsavimo dėl nepasitikėjimo, nulemsiančio vyriausybės vadovės likimą.

Th. May buvo sutikta stalų trankymu, kai ji įžengė į Bendruomenių Rūmų kabinetą kreiptis į įstatymų leidėjus.

Tai yra tradicinis pritarimo ženklas, bet Th. May bus nelengva įtikinti daugelį svarbių savo partijos veikėjų, įskaitant tokius varžovus kaip buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas ir buvęs „Brexito" sekretorius Davidas Davisas.

Jie abu yra tarp konservatorių, kritikuojančių Th. May su Briuseliu susiderėtą išstojimo iš Europos Sąjungos sutartį.

Už „Brexitą" pasisakantys toriai anksčiau trečiadienį inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo Th. May. Šis žingsnis ministrei pirmininkei sukėlė dar didesnių rūpesčių per jos didžiausią krizę nuo atėjimo į valdžią tuojau po to, kai britai per 2016 metų birželį surengtą referendumą nubalsavo, jog Jungtinė Karalystė turi išstoti iš Europos Sąjungos.

Premjerė nusprendė paskelbti paskutinės minutės kreipimąsi ir pareiškė, kad ją nuvertus šalį apimtų didesnis netikrumas.

Pagal partijos taisykles balsavimui dėl nepasitikėjimo lyderiu inicijuoti reikia 15 proc. parlamente dirbančių konservatorių atitinkamų laiškų 1922–ųjų komiteto vadovui G. Brady. Šiuo metu 15 proc. konservatorių parlamente sudaro 48 žmonės.

Balsavime galės dalyvauti visi 315 torių parlamentarų.

Th. May pergalei reikia užsitikrinti 158 balsus. Jei premjerei pavyks laimėti, vienus metus nebebus galima vėl bandyti ją nušalinti.

Jei Th. May pralaimės, ji turės atsistatydinti. Tuomet bus rengiami naujo partijos lyderio rinkimai, kuriuose ji nebegalės kandidatuoti.

Premjerė anksčiau trečiadienį pareiškė, kad mėgins atlaikyti balsavimą dėl nepasitikėjimo „visais įmanomais būdais“ ir pridūrė, jog drastiški pokyčiai dabartinėje šalies politikoje gali sabotuoti „Brexito“ procesą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.