Pasaulyje

2018.12.12 16:56

Konservatorių pareigūnas: partijoje bus balsuojama dėl nepasitikėjimo Th. May

BNS2018.12.12 16:56

Įtakingas Didžiosios Britanijos Konservatorių partijos pareigūnas trečiadienį pareiškė, kad vėliau šiandien torių parlamentarai balsuos dėl nepasitikėjimo savo lydere ir šalies premjere Theresa May dėl nepopuliarios „Brexito“ sutarties, kurią ji praeitą mėnesį sudarė su Europos Sąjungos lyderiais.

Šis žingsnis ministrei pirmininkei sukėlė dar didesnių rūpesčių per jos didžiausią krizę nuo atėjimo į valdžią tuojau po to, kai britai per 2016-ųjų birželį surengtą referendumą nubalsavo, jog Jungtinė Karalystė turi išstoti iš Europos Sąjungos.

Parlamentaras Grahamas Brady sakė, kad reikiamas skaičius konservatorių įstatymų leidėjų – 48 deputatai – pareiškė pritarimą, kad būtų inicijuotas balsavimas dėl nepasitikėjimo Th. May.

G. Brady vadovauja partijos komitetui, atsakingam už tokių balsavimų organizavimą.

G. Brady, Reuters/Scanpix nuotr.

Pagal partijos taisykles balsavimui dėl nepasitikėjimo lyderiu inicijuoti reikia 15 proc. parlamente dirbančių konservatorių atitinkamų laiškų 1922-ųjų komiteto vadovui G. Brady. Šiuo metu 15 proc. konservatorių parlamente sudaro 48 žmonės.

Balsavime galės dalyvauti visi 315 torių parlamentarų.

Th. May pergalei reikia užsitikrinti 158 balsus. Jei premjerei pavyks laimėti, vienus metus nebebus galima vėl bandyti ją nušalinti.

Jei Th. May pralaimės, ji turės atsistatydinti. Tuomet bus rengiami naujo partijos lyderio rinkimai, kuriuose ji nebegalės kandidatuoti.

AFP/Scanpix nuotr.

Kovos „visais įmanomais būdais“

Premjerė trečiadienį pareiškė, kad mėgins atlaikyti balsavimą dėl nepasitikėjimo „visais įmanomais būdais“ ir pridūrė, jog drastiški pokyčiai dabartinėje šalies politikoje gali sabotuoti „Brexito“ procesą.

„Jei kelias savaites draskysime vieni kitus, kils daugiau nesusitarimų, – prie savo biuro Dauningo gatvėje pareiškė vyriausybės vadovė. – Esu pasiruošusi užbaigti savo darbą.“

Planuojama, kad Konservatorių partijos balsavimas dėl nepasitikėjimo savo vadovybe vyks nuo 18 iki 20 val. Grinvičo (20–22 val. Lietuvos) laiku. Jo rezultatai turėtų paaiškėti tuojau po to, kai bus atiduoti balsai.

Šis žingsnis bus atliktas Th. May anksčiau šią savaitę nusprendus atidėti parlamento balsavimą dėl „Brexito“ sutarties. Premjerė pripažino, kad jai nebeliko abejonių, jog dauguma įstatymų leidėjų dokumentą atmes.

Jeigu Th. May pralaimėtų balsavimą dėl pasitikėjimo, artimiausiomis savaitėmis turėtų būti surengti nauji konservatorių vadovybės rinkimai.

Jeigu bus išrinktas naujas partijos pirmininkas, jis arba ji automatiškai taps nauju Britanijos premjeru.

Dabar Th. May suderėtos nepopuliarios išstojimo sutarties ir visos jos vyriausybės likimas pakibęs ant plauko, liekant vis mažiau laiko iki kovo 29 dieną turinčio įvykti JK pasitraukimo iš ES po 46 metus trukusios narystės.

Premjerė atšaukė trečiadienį planuotą kabineto posėdį, per kurį ketinta svarstyti pasiruošimus scenarijui, jeigu Britanija iš didžiausios pasaulyje bendrosios rinkos būtų priversta trauktis neturėdama jokios oficialios sutarties dėl būsimų prekybos santykių.

Svaro kursas smuktelėjo žemyn jau antradienio vakarą, pasklidus pirmiesiems gandams apie gresiantį iššūkį Th. May vadovimui. Vėliau kursas atgavo ankstesnes pozicijas, kai ši žinia buvo oficialiai paskelbta, o Th. May kreipėsi per nacionalinę televiziją ir pažadėjo kovoti dėl savo posto.

Kabineto palaikymas

Dalies Konservatorių partijos parlamentarų nepasitenkinimas brendo ištisus mėnesius, kol galiausiai buvo surinkti 48 įstatymų leidėjų laiškai, reikalingi, kad būtų inicijuotas balsavimas dėl nepasitikėjimo.

Vėliausi laiškai buvo gauti premjerei atšaukus antradienį turėjusį įvykti parlamento balsavimą dėl „Brexito“ sutarties. Th. May sakė suvokusi, kad pakankamo palaikymo šis dokumentas negaus.

Premjerės sprendimas sukėlė jos pačios partijos parlamentarų įtūžį.

Vis dėlto visuomeninis transliuotojas BBC vėliau trečiadienį paskelbė prognozę, kad dauguma Konservatorių partijos įstatymų leidėjų ketina per balsavimą dėl nepasitikėjimo palaikyti Th. May. Jeigu taip nutiktų, jos partija metus nebegalėtų surengti kito tokio balsavimo.

AFP/Scanpix nuotr.

Virtinė svarbių vyriausybės narių irgi pareiškė palaikysiantys Th. May.

„Mūsų šaliai dabar mažiausiai reikia Konservatorių partijos vadovybės rinkimų“, – per „Twitter“ parašė vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas.

Pats S. Javidas buvo minimas kaip galima Th. May pamaina.

Užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas, buvęs tarp Th. May „Brexit“ strategijos oponentų, šįkart savo tviterio žinutėje parašė: „Šį vakarą remsiu @theresa_may.“

Tačiau įstatymų leidėjas Jacobas Reesas-Moggas, vienas iškiliausių narystės ES priešininkų, pareiškė, kad atėjo „laikas poniai May atsistatydinti“.

Siekia nuolaidų

Didžiosios Britanijos lyderė antradienį aplankė kelias Europos sostines, bandydama išgelbėti savo vyriausybės pasiektą „Brexito“ susitarimą, kai parlamentarai užsipuolė sutarties nuostatas dėl Airijos sienos.

Th. May sakė norinti ES lyderių „garantijų“, kad susitarime minima „apsidraudžiamoji priemonė“ (backstop) dėl Airijos sienos būtų tik „laikina“.

Premjerė sulaukė palaikymo žodžių iš ES partnerių, tačiau jie griežtai atmetė bet kokią galimybę persvarstyti susitarimą, kuriam praėjusį mėnesį po ilgų ir sudėtingų beveik dvejus metus trukusių derybų pritarė Bendrijos šalių lyderiai.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel po susitikimo su Th. May pareiškė, jog galimybių keisti „Brexit“ susitarimą nėra. 

Britanijos premjerė atšaukė trečiadienį planuotą kelionę į Dubliną susitikti su Airijos ministru pirmininku Leo Varadkaru, tačiau dalyvaus ketvirtadienį numatytame ES viršūnių susitikime Briuselyje.

„Abejoju, ar ji iš tiesų žino, ko siekia“, – sakė Vestminsterio universiteto istorijos ir politikos profesorė Pippa Catterall.

„Tempti laiką“ 

Th. May pranešė, kad balsavimas parlamente dėl „Brexito“ susitarimo įvyks iki sausio 21 dienos. Tai suteiks jai daugiau laiko parodyti britams, kad dedamos visos pastangos išsikovoti kokių nors nuolaidų iš ES lyderių.

Pasak P. Catterall, Th. May tikriausiai mėgina „tempti laiką iki paskutinės minutės... kol galiausiai parlamentui teks pasirinkti: jos susitarimas arba jokio susitarimo“. 

Net jeigu Th. May pavyks atlaikyti trečiadienio balsavimą ir likti vadovauti vyriausybei, opozicijoje esančios partijos gali inicijuoti kitą balsavimą dėl nepasitikėjimo.

Pagrindinė opozicinė Leiboristų partija pareiškė, kad šalies vyriausybė „pakrikusi“. Tačiau kol kas ji susilaiko nuo bandymų inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo Th. May.

Prieš „Brexitą“ pasisakantys liberalai demokratai ir Škotijos nacionalistų partija ragina leiboristus imtis iniciatyvos nušalinti Th. May. Viliamasi, kad tokiu atveju pavyktų organizuoti antrą referendumą dėl „Brexito“.

Daug priklausys nuo to, ką darys Šiaurės Airijos demokratinė junionistų partija (DUP), nuo kurios paramos parlamente yra priklausoma Th. May vyriausybė. DUP parlamente turi dešimt vietų.

DUP lyderė Arlene Foster trečiadienį sakė, kad „nenustebo“ dėl organizuojamo balsavimo. Pagrindinį dėmesį ji sakė skirianti, kad „Brexito“ susitarime būtų atsisakyta „apsidraudžiamųjų priemonių“ dėl Airijos sienos.