Pasaulyje

2018.12.10 22:19

JT migracijos paktas kiršina šalių politikus

Maroke palaimintas prieštaringai vertinamas Jungtinių Tautų (JT) migracijos paktas. JT generalinis sekretorius sako, kad tai gairės, turinčios užkirsti kelią migrantų kančioms ir chaosui. Jis mitais vadina nuogąstavimus, kad valstybės praras teisę spręsti dėl savo migracijos politikos. Ekspertai sako, kad sutarčiai nepritariantys Lietuvos gyventojai negalvoja apie milijoną užsienio lietuvių.

Antonio Guterres`as, JT generalinis sekretorius, teigia, jog nuo 2000 metų keliaudami žuvo 60 tūkstančių migrantų.

„Ir tai yra mūsų bendra gėda, kiekvienas skaičius – tai žmogus: moteris, vaikas, vyras, kurie paprasčiausiai, kaip ir mes, svajojame apie galimybes, orumą ir geresnį gyvenimą,“ – teigia jis.

Plojimais buvo sutiktas daugiau nei 150 šalių dvejus metus rengtas neįpareigojantis susitarimas dėl migracijos. Juo raginama užtikrinti migrantų teises, padėti jiems integruotis, drauge kovoti su prekeiviais žmonėmis, bendradarbiauti saugant sienas  ir sulaikyti juos tik tada, kai tai neišvengiama. JT atstovai pabrėžia, kad tai nėra migracijos įteisinimas.

JT atstovė Louise Arbour pažymi, jog tai yra susitarimas dėl saugios, tvarkingos ir legalios migracijos. Jo stiprybė yra tai, jog jis paremtas bendradarbiavimu, jis nėra privalomas.

Tačiau paktas įplieskė dešiniųjų protestus Vakarų Europoje, kurie gąsdino migrantų antplūdžiu. Ginčai dėl pakto – ne tik Kroatijoje,  jie sugriovė ir Belgijos valdančiąją koaliciją ir privertė trauktis Slovakijos diplomatijos vadovą. Prie pakto neprisijungė apie dešimt šalių, tarp jų –  JAV, Lenkija, Vengrija, Latvija.

Šiam susitarimui ragino nepritarti ir kai kurie Lietuvos politikai.

Plačiau apie tai – Edvardo Špoko ir Aistės Valiauskatės reportaže.