Pasaulyje

2018.12.10 18:16

P. Porošenka pasirašė įstatymą dėl draugystės su Rusija sutarties nutraukimo

ELTA 2018.12.10 18:16

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasirašė įstatymą dėl Rusijos ir Ukrainos draugystės, bendradarbiavimo ir partnerystės sutarties nutraukimo.

Gruodžio 6 dieną Ukrainos parlamentarai balsavo, kad sutartis su Rusija nebūtų pratęsta. Ji nustos galioti kitų metų kovo 31 dieną. 

1997 metais pasirašyta sutartis įpareigoja Rusiją ir Ukrainą „gerbti viena kitos teritorinį vientisumą ir patvirtina esamų bendrų sienų neliečiamumą“. 

Sprendimą nepratęsti draugystės sutarties paskatino Kerčės sąsiauryje įvykusi Rusijos ir Ukrainos laivų konfrontacija. 

Lapkričio pabaigoje jūroje netoli aneksuoto Krymo pusiasalio Rusija apšaudė ir užėmė tris Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus bei sulaikė jų įgulos narius. Incidentas įvyko trims Ukrainos laivams plaukiant į Mariupolio uostą Azovo jūroje. Rusija apkaltino Kijevą neteisėtai įplaukus į jos vandenis ir tyčia mėginus išprovokuoti konfliktą. Reaguojant į šį incidentą, Ukrainos pasienio regionuose buvo įvesta karo padėtis.

Rusija Krymą aneksavo 2014 metais, ir nuo to laiko Rusija reiškia teises į Krymo priekrančių vandenis. Netrukus po Rusijos įvykdytos aneksijos Rytų Ukrainoje kilo karinis konfliktas. Ukrainos vyriausybės pajėgos nuo 2014 metų balandžio kovoja su Rusijos remiamais separatistais. 

Nors Maskva neigia, kad kišasi į Ukrainos vidaus reikalus, Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) 2016 metų lapkritį nustatė, kad konfliktas Rytų Ukrainoje yra „tarptautinis ginkluotas konfliktas tarp Ukrainos ir Rusijos Federacijos“.