Pasaulyje

2018.12.10 16:46

Britų žiniasklaida: Th. May atidės balsavimą dėl „Brexito“

Remiantis neoficialiais pranešimais, Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May atidės galutinį parlamento balsavimą dėl „Brexito“ sutarties, rašo britų žiniasklaida. Pasirodė pranešimų, kad Th. May tikisi persiderėti sutartį Briuselyje.

Įtakinga britų žiniasklaida, tarp jų "The Guardian", BBC ir kt., skelbia, kad šiandien kalbėdama Bendruomenių Rūmuose Th. May atidės balsavimą dėl „Brexito". Kol kas oficialiai šie pranešimai nei patvirtinti, nei paneigti.

Pranešama, kad po šios naujienos svaro kursas, kaip pranešama, nukrito į rekordines per pastaruosius pusantrų metų žemumas.

Reuters praneša, kad jaunesnysis kabineto ministras švietimo departamente Nadhimas Zahawis savo Twitter paskyroje rašo, kad Th. May įsiklausė į kolegų nuomones ir vyks į Briuselį persiderėti dėl Šiaurės Airijos apsidraudžiamosios priemonės (backstop).

Airijos premjeras Leo Varadkaras pirmadienį Dubline atsakydamas į žurnalistų klausimus pareiškė, kad iš naujo pradėti derybas vien dėl Šiaurės Airijos apsidraudžiamosios priemonės neįmanoma – tokiu atveju tektų iš naujo derėtis dėl visų susitarimo punktų.

Premjerės sekretoriatas patvirtino, kad pirmadienį 15.30 val. Londono laiku (17.30 val. Vilniaus laiku) Th. May sakys pareiškimą Bendruomenių Rūmuose. Iškart po premjerės numatomas ir Bendruomenės Rūmų lyderės Andrea`os Leadsom pasisakymas. Po jos kalbės „Brexito" sekretorius Stephenas Barclay.

Nepavyksta mobilizuoti paramos

Jei šie pranešimai pasitvirtintų, tokį premjerės žingsnį galima bus vertinti kaip ženklą, kad ji pati nebetiki galinti mobilizuoti reikiamą paramą nepopuliariai pasitraukimo į ES sutarčiai Jugtinės Karalystės Bendruomenių rūmuose, rašoma „The Guardian“ pranešime.

Bendruomenių rūmų balsavimas dėl Th. May patvirtintos „Brexito“ sutarties buvo numatytas antradienį. Pirmadienį ryte du įtakingi konservatoriai, laikyti vyriausybės rėmėjais, pareiškė, kad negali balsuoti už Th. May išsiderėtą "Brexito" susitarimą.

„The Guardian“ primena, kad anksčiau pirmadienį Th. May kalbėjosi su savo kabineto nariais per skubiai organizuotą konferencinį skambutį. Manoma, kad būtent po šio pokalbio galėjo būti priimtas sprendimas atidėti balsavimą Bendruomenių Rūmuose.

Th. May kritikai reikalauja persiderėti ir skelbia vyriausybės pralaimėjimą

Buvęs "Brexito" ministras ir 50-ties Torių grupės, pasisakančios už kietąjį "Brexitą" lyderis Steve`as Baker`is pareiškė, kad sprendimas atidėti balsavimą iš esmės reiškia Th. May pralaimėjimą. "Susitarimo sąlygos tokios blogos, kad jie nedrįsta pateikti jo parlamento balsavimui", – pareiškė S. Bakeris, pridurdamas, kad tai nėra stabilios vyriausybės ar stipraus plano ženklas.

Pasak jo, premjerė dabar turėtų grįžti į Briuselį ir reikalauti geresnio sandėrio, nors paties politiko nuomone, menkai tikėtina, kad Briuselis sutiktų tai daryti.

Anot opozicinės Leiboristų partijos lyderio Jeremy`io Corbyno, Th. May sprendimas atidėti balsavimą dėl "Brexito sutarties" reiškia, kad Jungtinė Karalystė daugiau nebeturi funkcionuojančios vyriausybės.

Škotijos vyriausybės vadovė Nicola Sturgeon savo pareiškime teigia, kad jei pranešimai dėl balsavimo atidėjimo pasitvirtins, tai bus kritinis momentas visai šaliai, reiškiantis, kad Torių vyriausybė pademonstravo apgailėtiną bailumą ir rieda į visišką chaosą.

"Tai būtų paskutinis įrodymas, kad premjerei žymiai labiau rūpi susiskaldžiusios Torių partijos interesai nei žmonių darbas ir gyvenimo sąlygos", – pareiškė N. Sturgeon, tokiu atveju ragindama Jungtinės Karalystės Vyriausybę "pasitraukti iš kelio ir leisti kitiems imtis atsakomybės".

N. Surgeon taip pat savo Twitter paskyroje paskelbė, kad jei Leiboristai, kaip oficiali parlamentinė opozicija, antradienį pateiktų siūlymą reikšti nepasitikėjimą vyriausybe, Škotijos nacionalinė partija (SNP) jį palaikytų.

Europos Komisija persiderėti nesirengia

LRT.lt primena, kad pirmadienį Europos Teisingumo Teismas (ETT) priėmė nutarimą, kad Jungtinė Karalystė gali vienašališkai sustabdyti „Brexito“ procesą, pranešusi, kad atšaukia savo pranešimą apie ketinimą palikti ES.

Likusių 27 šalių narių ar ES institucijų pritarimas tokiam žingsniui nebūtinas – Jungtinė Karalystė tiesiog liktų ES nare nepakitusiomis sąlygomis.

Komentuodama šį ETT sprendimą, Europos Komisijos (EK) atstovė spaudai Mina Andreeva pirmadienį spaudos konferencijoje pakartojo ankstesnius EK vadovo Jeano Claude`o Junkerio žodžius, kad su Jungtine Karalyste pasiektas "Brexito" susitarimas yra geriausias ir vienintelis įmanomas.

Europos Komisija iš naujo dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo susitarimo nesiderės, šiuo metu nekintanti išlieka ir galutinio pasitraukimo data - 2019 m. kovo 29 d., EK oficialią poziciją pakartojo M. Andreeva.

Ar Th. May gali pati atšaukti balsavimą?

Kol kas neaišku, ar Th. may gali vienašališkai atidėti jau suplanuotą balsavimą dėl „Brexito".

Net keletas parlamentarų – „Brexito" rėmėjų Torių partijoje – savo Twitter paskyrose rašo, kad tokios teisės premjerė neturi – ji gali tik pateikti tokį siūlymą, bet jis būtų priimtas tik tuomet, jei balsuodami tam pritartų ir parlamentarai. Patys jie nusiteikę balsuoti prieš balsavimo atidėjimą.

Tuo tarpu buvusi vyriausybės direktorė teisėkūros klausimais Nikki da Costa, iš šių pareigų prieš mėnesį atsistatydinusi dėl nepritarimo „Brexito" sutarčiai, įsitikinusi, kad atšaukti balsavimą vyriausybė gali ir be parlamentarų pritarimo. Savo Twitter paskyroje ji dar prieš pasirodant žinioms apie galimai atidedamą balsavimą rašė, kad žodį parlamente suteikus premjerei ar kabineto ministrui jai ar jam tereikia pareikšti, kad skirtą laiką naudos ne balsavimui o kažkuriam kitam klausimui.