Pasaulyje

2018.12.10 14:49

Parlamentarai reikalauja pripažinti neteisėtu balsavimą Seime dėl JT Migracijos pakto

ELTA2018.12.10 14:49

Seimo nariai Mindaugas Puidokas ir Naglis Puteikis kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, prašydami pripažinti Seimo rezoliucijos „Dėl Jungtinių Tautų visuotinio susitarimo dėl saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos“ priėmimą Seime neteisėtu. 

Jie teigia, kad Jungtinių Tautų Visuotinis susitarimo dėl saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos rezoliucijos projektas negalėjo būti pateiktas be susitarimo teksto valstybine kalba, ko reikalauja tokių susitarimų priėmimo teisinė praktika. „Apmaudu, kad dauguma Seimo narių balsavo jo net neskaitę. Tie, kurie nemoka anglų kalbos, – net neturėjo galimybės jo perskaityti ir to norėdami“, – sako M. Puidokas ir N. Puteikis. 

Seimo nariai reiškia susirūpinimą, kad Seimas neįsiklausė į 35 Nepriklausomybės Akto signatarų nuomonę bei tinkamai neatsiklausė šalies žmonių nuomonės tokiu valstybei svarbiu klausimu ir balsavo už Jungtinių Tautų Organizacijos migracijos paktą. 

Jie pažymi, kad šis dokumentas net nebuvo išverstas į valstybinę lietuvių kalbą, ir jo tekstas nebuvo pristatytas kartu su rezoliucijos projektu, o tai pažeidžia Valstybinės kalbos įstatymo reikalavimus. 

„Lietuvoje ir toliau nevyksta jokia rimta analizė ir svarbūs sprendimai priimami į juos nesigilinant. Keltinas klausimas: ar tikrai nereikia analizuoti, galvoti, ar yra potenciali grėsmė Lietuvai ir Europai dėl nelegalių pabėgėlių nevaldomų srautų iš karų siaubiamų Artimųjų Rytų ir Afrikos regionų!? Žinoma, dabar viskas šioje srityje gerai ir, toms problemoms kilus, Seime jau gali būti visai kiti politikai. Tikrai „valstybiškas mąstymas“, – svarsto kreipimąsi į etikos sargus inicijavę parlamentarai. 

ELTA primena, kad gruodžio 4-ąją 73 parlamentarams balsavus už, 21 buvus prieš ir tiek pat susilaikius, Seimas priėmė rezoliuciją „Dėl Jungtinių Tautų Visuotinio susitarimo dėl saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos“, pripažindamas, kad migracija yra visuotinis reiškinys, ir Lietuva bei tarptautinė bendruomenė nuolat susiduria su masinės, nevaldomos ir nelegalios migracijos iššūkiais.

JT susitarime dėl migracijos pažymima, kad nė viena valstybė negali savarankiškai išspręsti migracijos iššūkių. Taip pat primena, kad yra būtina reguliuoti migrantų srautus į ES valstybes, efektyviai ir neatidėliojant įgyvendinti ES išorinių jūros ir sausumos sienų kontrolę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.