Pasaulyje

2018.12.08 14:32

Rusijos pilietis 2015 metais D. Trumpo rinkimų kampanijai siūlė „politinį“ bendradarbiavimą

BNS 2018.12.08 14:32

JAV prokurorai penktadienį paskelbė, kad vienas Rusijos pilietis dar 2015 metais siūlė Donaldo Trumpo rinkimų kampanijai „politinį“ bendradarbiavimą, ir pridūrė, kad prezidento buvęs teisininkas Michaelas Cohenas suteikė „aktualią“ ir „svarią“ pagalbą vykdant tyrimą dėl Rusijos kišimosi.

Tačiau atskiroje byloje federaliniai prokurorai pareikalavo M. Cohenui skirti „reikšmingą“ 51–63 mėnesių laisvės atėmimo bausmę už sukčiavimą naudojantis bankais ir rinkimų kampanijos pažeidimus. Teisininkas dėl šių veikų prisipažino rugpjūtį.

Federalinis prokuroras Robertas Khuzami kaltina 52 metų M. Coheną, kadaise tvirtinusį, kad sutiktų gauti kulką gindamas prezidentą, jog jis veikė dėl „asmeninio godumo“ ir „ne kartą“ naudojosi savo galia ir įtaka „apgaulingiems tikslams“.

„Visiškai išteisina prezidentą. Ačiū jums!“ – D. Trumpas parašė per „Twitter“

Tuo metu JAV televizijos sutelkė dėmesį į M. Coheno dokumentus, nors Baltieji rūmai pareiškė, kad jie neatskleidžia „nieko vertinga“.

Rinkimų kampanijos finansų pažeidimai, dėl kurių M. Cohenas prisipažino rugpjūtį, yra susiję su mokėjimais už tylą, jo atliktais D. Trumpo vardu numanomoms buvusioms prezidento meilužėms, įskaitant pornografinių filmų žvaigždę Stormy Daniels.

40 puslapių dokumente R. Khuzami brėžia tiesioginį ryšį tarp M. Cohen neteisėtų veiksmų ir D. Trumpo.

„Kaip Dohenas dabar yra prisipažinęs – ypač abiejų mokėjimų atžvilgiu – jis veikė tardamasis su 1-uoju asmeniu ir jo nurodymu“, – sakoma dokumente, turint omenyje D. Trumpą.

Specialusis prokuroras Robertas Muelleris, vadovaujantis tyrimui dėl Rusijos kišimosi per 2016 metų prezidento rinkimų kampaniją, pateikė atskirą pranešimą. Jame sakoma, kad M. Cohenas dėjo „svarias ir reikšmingas pastangas, siekdamas atitaisyti savo netinkamą elgesį, prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir padėti“ vykdyti ypatingąjį tyrimą, tapusį rakštimi D. Trumpui.

Per septynias apklausas M. Cohenas tyrėjams suteikė „aktualios ir teisingos informacijos“, sakoma R. Muellerio pareiškime. Pasak specialiojo prokuroro, daugelis šių apklausų buvo „ilgos trukmės“, o M. Cohenas „toliau pasiruošęs bendradarbiauti su tyrėjais“.

Buvęs D. Trumpo teisininkas pateikė informacijos apie kontaktus su Rusijos interesais per rinkimų kampaniją, rusų mėginimus užmegzti ryšių su rinkimų štabu, taip pat apie 2017–2018 metų kontaktus su „asmenimis, susijusiais su Baltaisiais rūmais“, nurodė R. Muelleris.

Apytikriai 2015 metų lapkritį, praėjus maždaug penkiems mėnesiams po D. Trumpo pareiškimo, kad jis sieks prezidento posto – tai yra, daug anksčiau negu vyko numanomi kontaktai, apie kuriuos buvo paskelbta per ankstesnius prisipažinimus – M. Cohenas kalbėjosi su numanomu „patikimu asmeniu“ Rusijos Federacijoje, siūliusiu kampanijai „politinę sinergiją“ ir „sinergiją vyriausybės lygiu“.

M. Cohenas sakė, kad šis asmuo „ne kartą siūlė“ suorganizuoti D. Trumpo susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Jis tvirtino, kad tai galėtų padaryti „fenomenalią“ įtaką „ne vien politine, bet ir verslo prasme“.

„Tačiau Cohenas šio kvietimo nepriėmė“, – sakoma pranešime.

M. Cohenas, Reuters/Scanpix nuotr.

Trumpas „išteisintas“

Buvęs D. Trumpo asmeninių reikalų tvarkytojas praeitą savaitę prisipažino melavęs Kongresui apie vieną nekilnojamojo sandorį Maskvoje, tebebuvo buvo siekiama likus vos mėnesiui iki D. Trumpo oficialaus paskyrimo Respublikonų partijos kandidatu į JAV prezidento postą.

Dėl jo suteiktos pagalbos R. Muelleris nesutiko siūlyti skirti M. Cohenui papildomą įkalinimo terminą už melavimą Kongresui.

Neseniai paskelbta su R. Muellerio tyrimu susijusi medžiaga rodo, kad Baltiesiems rūmams buvo žinoma, jog M. Cohenas planuoja meluoti įstatymų leidėjams apie savo kontaktus su Rusija.

Šiuose dokumentuose taip pat keliama prielaida, jog D. Trumpas ir jo šeimos nariai dalyvavo diskusijose su rusais dėl projekto Maskvoje, netgi šiam nekilnojamojo turto magnatui 2016 metų pabaigoje tapus respublikonų kandidatu.

D. Trumpo atstovė Sarah Sanders atmetė naujausius pareiškimus dėl M. Coheno bylos ir nurodė, kad „jie mums nesako nieko vertinga, kas jau nebuvo žinoma“.

„Ponas Cohenas ne kartą melavo ir, kaip teismui pabrėžė kaltintojai, ponas Cohenas nėra joks didvyris“, – pridūrė ji.

Tačiau R. Muelleris vis labiau artėja prie Baltųjų rūmų. Penktadienį paryčiais D. Trumpas paskelbtame „Twitter“ žinučių pluošte reiškiamas pasipiktinimas šia „raganų medžiokle“, R. Muelleris kaltinamas „didžiuliu interesų konfliktu“, taip pat užsimenama, kad prokuroras spaudimu išgavo iš liudytojų klaidinančius parodymus.

Prezidentas pažadėjo, kad jo teisininkai parengs „didelę atsakomąją ataskaitą“, turinčią atmesti R. Muellerio išvadas, kai jos bus paskelbtos.

SIPA/Scanpix nuotr.

Pakeistas generalinis prokuroras

Tuojau po to D. Trumpas paskelbė siūlysiantis naujuoju JAV generaliniu prokuroru Williamą Barrą, turintį pakeisti praeitą mėnesį prezidento atleistą Jeffą Sessionsą.

J. Sessionsas supykdė prezidentą, kai nusišalino nuo R. Muellerio tyrimo priežiūros, nes pats palaikė ryšius su Rusijos pareigūnais.

W. Barras, generalinio prokuroro pareigas ėjęs neseniai mirusio eksprezidento George`o H. W. Busho administracijoje – laikomas daugmaž visiems tinkamu kandidatu užimti šį itin svarbų postą.

Tačiau jis yra žinomas kaip stiprios vykdomosios valdžios šalininkas. Šis veiksnys gali tapti svarbus, jeigu R. Muelleris ryžtųsi pakviesti D. Trumpą duoti parodymus.

W. Barras taip pat yra išreiškęs nuogąstavimų dėl fakto, kad keletas R. Muellerio komandos narių yra aukoję lėšų Demokratų partijai.

Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras perspėjo, kad W. Barras privalo įsipareigoti su priesaika, kad tyrimas dėl Rusijos kišimosi „vyks netrikdomai“ ir kad galutinė ataskaita „nedelsiant“ bus pateikta Kongresui bei viešai paskelbta.

Vašingtone R. Muelleris taip pat sutelkė dėmesį į daugelį atvejų, kai D. Trumpo buvęs rinkimų štabo viršininkas Paulas Manafortas melavo tyrėjams, dėl ko buvo nutraukta su juo sudaryta bendradarbiavimo sutartis. Dėl šios priežasties 69 metų veikėjui gali būti skirta griežtesnė laisvės atėmimo bausmė.

Smarkiai apkarpytame R. Muellerio pareiškime teismui sakoma, kad P. Manafortas, be kita ko, sakė netiesą apie savo ryšius su Konstantinu Kilimniku – verslo partneriu ir, kaip įtaria JAV pareigūnai, Rusijos žvalgybos agentu. Tikėtina, kad P. Manafortas, jau sudaręs susitarimą su prokurorais, melavo ir apie savo kontaktus su M. Trumpo administracijos pareigūnais.

Baltieji rūmai sukritikavo ir šį pareiškimą, sakydami, kad jis „absoliučiai nieko nesako apie prezidentą“.

„Ir vėl žiniasklaida mėgina sukurpti istoriją, kur jos nėra“, – sakė S. Sanders.