Pasaulyje

2018.12.04 13:55

ETT teisininkas: Britanija gali vienašališkai nutraukti „Brexito“ procesą

BNS, Galina Vaščenkaitė, LRT.lt2018.12.04 13:55

Europos Sąjungos šalys gali vienašališkai nutraukti išstojimo iš bloko procesą, antradienį sakė ES aukščiausios instancijos teismo patarėjas teisiniais klausimais Manuelis Camposas Sanchezas-Bordona.

Europos Teisingumo Teismui (ETT) ją perdavė Škotijos teismas. Byla susijusi su tuo, ar Didžiosios Britanijos parlamentarai galėtų paprasčiausiai atšaukti šalies išstojimo procesą pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį.

„Generalinis advokatas Camposas Sanchezas-Bordona siūlo Europos Teisingumo Teismui paskelbti, kad pagal 50-ąjį straipsnį galima vienašališkai atšaukti pranešimą apie ketinimą išstoti iš Sąjungos“, – sakoma Teismo pareiškime. „Ta galimybė egzistuoja, kol oficialiai sudaromas išstojimo susitarimas“, – pridūrė ETT.

Kad toks atšaukimas galiotų, dėl jo turi būti „nuspręsta pagal konstitucines taisykles“, galiojančias toje valstybėje narėje, be to, turi būti „oficialus pranešimas“ ES lyderiams, nurodė Teismas.

ETT teisėjai paprastai, bet ne visada, vadovaujasi generalinio advokato teisine nuomone.

LRT.lt šaltinių Europos Teisingumo Teisme žiniomis, suinteresuotos šalys teisme nesiginčija, kad Jungtinė Karalystė turi teisę atšaukti savo sprendimą pradėti 50 str. procedūrą (apsigalvoti dėl „Brexito“). Esminis bylos klausimas: jei Jungtinė Karalystė priimtų tokį sprendimą, ar jį dar turi vienbalsiai patvirtinti likusios 27 ES narės, ar ES Tarybai nebereikia imtis jokių veiksmų, kad 50 str. procedūra būtų sustabdyta. Kitaip tariant, ar JK panorėjus atšaukti „Brexitą“, tai būtų jos suverenus vienašališkas ir automatiškai įsigaliojantis sprendimas, ar likusios 27 ES valstybės irgi turėtų nuspręsti, nori ar ne, kad JK liktų ES nare.

Todėl Europos Teisingumo Teismo sprendimas bus aktualus, net jei jo dar nesulaukusi Jungtinė Karalystė visgi ryžtųsi antram referendumui dėl „Brexito“. Nors vidutiniškai tokio pobūdžio ETT bylų svarstymas nuo pateikimo iki preliminaraus sprendimo paskelbimo užtrunka 15,4 mėnesių, naudojantis pagreitinta procedūra šioje byloje ETT sprendimo laukiama iki 2018 m. pabaigos arba vėliausiai – iki 2019 m. kovo, kai numatytas galutinis JK išstojimas iš ES. ETT klausymas šioje byloje vyko lapkričio 27 d. dalyvaujant 26 iš 27 teisėjų.

Šaltinis Teisme naujienų agentūrai AFP sakė, kad pirmiausia teisėjai turi nuspręsti, ar ETT išvis prisiima jurisdikciją šioje byloje.

Ministrės pirmininkės Theresos May vyriausybė teigia neketinanti stabdyti „Brexitą“ ir sako, kad byla yra politinis taktinis proeuropietiškų oponentų žingsnis.

Th. May stengiasi priešiškai nusiteikusiuose Bendruomenių Rūmuose prastumti susitarimą dėl „sklandaus ir tvarkingo „Brexit“ ir įrodinėja, kad parlamentarai turi pasirinkti: paremti susitarimą arba pasirengti ekonomikos problemoms išstojus iš ES be jokio susitarimo.

Tačiau ES šalininkai viliasi, jog jei ETT patvirtins, kad Britanija turi teisę sustabdyti išstojimo procesą, atsiras trečia galimybė: visiškas „Brexito“ sustabdymas ir tolesnė narystė Bendrijoje.

ES institucijos taip pat nepritaria Škotijos bylai ir baiminasi, kad valstybės narės galėtų būti paskatintos pradėti savus rizikingus išstojimo procesus siekdamos išpešti nuolaidų iš Briuselio, o tada nutraukti procesą.

Pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį bet kuri bloko narė gali deklaruoti savo ketinimą išstoti iš Sąjungos. Britanijos atveju šis sprendimas įsigalios kitų metų kovo 29 dieną.

Britanija procedūrą pagal 50-ąjį straipsnį inicijavo 2017 metų kovo 29-ąją, šalies rinkėjams per referendumą ankstesniais metais pritarus išstojimui. Iš bloko šalis turi išstoti jau mažiau nei po penkių mėnesių.

Vis dėlto šis sprendimas išlieka itin kontroversiškas ir grupė politikų – Škotijos, JK parlamentų ir Europos Parlamento narių – iškėlė minimą bylą teigdami, kad Britanija turėtų turėti teisę apsigalvoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt