Naujienų srautas

Pasaulyje2018.12.03 15:32

Čekijos žvalgybos agentūra kaltina Rusiją kibernetinėmis atakomis prieš diplomatus

BNS, LRT.lt 2018.12.03 15:32

Čekijos žvalgybos agentūra BIS pirmadienį pareiškė, kad Rusija yra „akivaizdžiai“ susijusi su kibernetinėmis atakomis prieš šalies užsienio reikalų ministeriją, ir teigia, kad jos yra rimčiausias kada nors šalyje nustatytas kibernetinio šnipinėjimo atvejis.

BIS savo metinėje ataskaitoje informavo, kad šios atakos buvo dalis kibernetinio puolimo programos „Turla“, vykdomos Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB), ir kampanijos APT28, vykdomos šios šalies karinės žvalgybos tarnybos GRU.

Panašių atakų patyrė ir kitos Europos šalys.

BIS nurodė, kad per ataką, prasidėjusią 2016 metų pradžioje, buvo įsilaužta į 150 elektroninio pašto paskyrų. Ši kenkėjiška veikla buvo aptikta praeitais metais.

Čekijos žvalgyba pridūrė, kad puolimas buvo išmoningai suplanuotas, ekspertai įsitikinę, kad jį organizavo kita valstybė.

BIS pažymėjo, kad 2016 metų gruodį buvo pradėta atskira kompiuterinių įsilaužimų operacija.

Premjeras Andrejus Babišas sakė, kad jo vyriausybė sausį svarstys BIS išvadas.

LRT.lt primena, kad apie incidentą viešai paskelbta 2017 m. žiemą. Tuomet užsienio reikalų ministras Lubomiras Zaoralekas pareiškė, kad įsilaužimas truko neilgai ir paveikė tik kelis URM el. pašto vartotojus – tarp jų ir patį ministrą.

Nors Čekijos vidaus reikalų ministerija pareiškė, kad apsikeitimo slapta informacija tinklas per ataką nenukentėjo, Čekijos diplomatai viešai kalbėjo, kad pavogtuose laiškuose buvo jautrios informacijos apie nacionalinę poziciją derybose su ES ir NATO partneriais, susitikimus su kitose šalyse gyvenančiais bei su ambasadomis bendraujančiais šaltiniais, čekų bendrovių verslo interesus užsienyje. Be to, baimintasi kad programišiai gavo duomenų apie diplomatų asmeninį gyvenimą, kuri gali būti naudojama šantažui.

Čekija – ne vienintelė Vakarų valstybė, pastaruoju metu viešai apkaltinusi GRU dėl kibernetinių išpuolių (anksčiau panašia informacija buvo įprasta dalintis už uždarų durų. Spalio pradžioje JAV ir Nyderlandų vyriausybės paskelbė išsamias ataskaitas, kaip GRU įsilaužėliai bandė patekti į tarptautinės organizacijos, padedančios Jungtinei Karalystei ieškoti asmenų, apnuodijusių buvusį rusų žvalgybos agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį, kompiuterinius tinklus. JAV pateikė kaltinimus GRU įsilaužėliams, kurie nugvelbė ir paviešino kone 250 sportininkų iš 30 valstybių medicininius duomenis.

Tai nutiko po dopingo skandalo, dėl kurio Rusijos olimpinėms komandoms buvo uždrausta dalyvauti olimpiadoje. Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija įvardijo mažiausiai šešis išpuolius, dėl kurių kaltina GRU.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi