Pasaulyje

2018.12.02 14:15

G20 viršūnių susitikime – įtampa dėl klimato kaitos

BNS 2018.12.02 14:15

Didžiausių pasaulio ekonomikų lyderiai Argentinos sostinėje susitarė pertvarkyti prekybos ginčus reguliuojančią pasaulinę organizaciją, bet susidūrė su JAV prezidento Donaldo Trumpo pasipriešinimu dėl Paryžiaus susitarimo klimato kaitos klausimais.

Pateikiame kai kuriuos iš pagrindinių šeštadienį pasibaigusio Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikimo Buenos Airėse rezultatų.

Pasaulio prekybos organizacija

Visi G20 lyderiai paragino reformuoti Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) ir šis klausimas bus aptartas per kitą grupės viršūnių susitikimą, kuris birželio mėnesį įvyks Osakoje Japonijoje.

Tačiau galutiniame Buenos Airių susitikimo pareiškime neminimas protekcionizmas, nes, kaip sakė derybininkai, tam prieštaravo JAV.

D. Trumpas kritikavo PPO ir ėmėsi agresyvios prekybos politikos Kinijos ir Europos Sąjungos atžvilgiu.

JAV ir Kinijos prekybos karas

Finansų rinkos apsidžiaugs pranešimu, kad D. Trumpas ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas per vakarienę po G20 viršūnių susitikimo susitarė paskelbti 90 dienų paliaubas savo prekybos kare.

D. Trumpas sutiko atidėti planus padidinti muitus nuo 10 iki 25 proc. 200 mlrd. dolerių (apie 176 mlrd. eurų) vertės Kinijos prekėms. Naujieji muitai turėjo įsigalioti sausio 1 dieną, bet buvo sutarta skirti tris mėnesius deryboms.

Xi Jinpingas sutiko nupirkti iš JAV „dar nesutartą, bet labai reikšmingą kiekį žemės ūkio, energetikos, pramonės“ ir kitų produktų, kad būtų sumažintas didžiulis Amerikos prekybos su Kinija deficitas, paskelbė Baltieji rūmai.

Paliaubos sudarys sąlygas abiem šalims išspręsti nesutarimus dėl Pekino agresyvių pastangų išstumti JAV iš dominuojančios pozicijos technologijų srityje.

Spaudimas princui

Per susitikimą buvo nesmagių akimirkų Saudo Arabijos sosto įpėdiniui princui Mohammedui bin Salmanui – kai kurie lyderiai konfrontavo su juo dėl šiurpaus Saudo Arabijos žurnalisto Jamalo Khashoggi  nužudymo šios šalies konsulate Stambule spalio mėnesį.

Buvo nufilmuota, kaip Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, regis, pamokslauja M. bin Salmanui. Įraše galima girdėti, kaip prezidentas sako „aš susirūpinęs“, „jūs niekada manęs nesiklausote“, „aš esu žodžio žmogus“.

E. Macronas sakė, kad sosto įpėdinis tik įsidėmėjo jo susirūpinimą.

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May taip pat sakė spaudusi M. bin Salmaną.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sakė, kad Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau buvo vienintelis G20 lyderis, iškėlęs šį klausimą per oficialią sesiją.

M. bin Salmano atsakymą, kad nusikaltimas neįrodytas, R. T. Erdoganas pavadino neįtikėtinu ir skundėsi, kad Saudo Arabijos pareigūnai nebendradarbiauja su tyrimu.

Tačiau ne viskas princui buvo blogai. Jis nebuvo ignoruojamas, o penktadienį, pirmąją susitikimo dieną, jis ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas širdingai pasisveikino sumušdami rankomis, tarsi mėgaudamiesi savo, kaip santykinių atstumtųjų, statusu.

JAV žvalgybos agentūros padarė išvadą, kad už J. Khashoggi nužudymo stovi M. bin Salmanas. Saudo Arabija neigia, kad jis suvaidino kokį nors vaidmenį.