Pasaulyje

2018.11.30 21:42

Baltarusijoje interneto komentatoriai privalės registruotis

BNS 2018.11.30 21:42

Baltarusijoje nuo gruodžio 1-osios įsigalios įstatymo pataisos, be kita ko, numatančios interneto vartotojų privalomąją identifikaciją.

Ši tvarka taip pat galios rašantiems komentarus naujienų portaluose ir žinutes forumuose.

Naujos redakcijos įstatymas buvo priimtas vasarą, o lapkričio 23 dieną vyriausybė savo nutarimu patvirtino interneto išteklių ir leidinių vartotojų išankstinės identifikacijos tvarką.

Vyriausybės spaudos tarnyba nurodė, kad vartotojai turės registruotis patvirtindami naudojimosi vienu ar kitu tinklalapiu sutartį. Tokioje sutartyje turės būti įtrauktas perspėjimas, kad vartotojams negalima skelbti žinučių, turinčių informacijos, kurią draudžia platinti Baltarusijos įstatymai.

Registruojantis vartotojas privalės nurodyti savo mobiliojo telefono numerį. Vartotojo registracija būtų patvirtinama SMS žinute su aktyvavimo kodu. Tuo pačiu numeriu konkrečiame interneto šaltinyje bus leidžiama registruotis tik vienam vartotojui.

Be to, tinklalapių savininkai privalės metus saugoti vartotojų žinutes serveriuose, esančiuose Baltarusijos teritorijoje. Interneto šaltinių valdytojai privalės pateikti šią informaciją, jeigu jos pareikalaus vyriausybės institucijos, specialiosios tarnybos, prokurorai ar teisimai.

Be to, nuo gruodžio 1-osios Baltarusijos interneto šaltiniai bus pradėti registruoti kaip žiniasklaidos subjektai ir įgis „interneto leidinių“ statusą. Tokie portalai ir tinklalaraščiai bei jų darbuotojai įgis ribotas tradicinės žiniasklaidos darbuotojų teises.

Tokio statuso negavusių tinklalapių darbuotojai negalės prašyti suteikti akreditaciją jų korespondentams valstybinėse struktūrose arba kitose organizacijose.

Informacijos ministro pirmasis pavaduotojas Pavelas Legkis ketvirtadienį teigė, kad artėjančios permainos daugumos komentatorių nebaugina. Pasak jo, nepatenkinti tik interneto „chamai“.

„Chamai visada bus nepatenkinti. Tie, kas yra įpratę spjaudyti ant žmonių, platinti draudžiamą informaciją“, – sakė viceministras.

Tačiau Baltarusijos žurnalistų asociacijos ir nepriklausomos žiniasklaidos priemonės nuogąstauja, kad šiuo įstatymų valstybė gali smarkiai sugriežtinti žiniasklaidos kontrolę ir suvaržyti žodžio laisvę.