Pasaulyje

2018.12.01 16:03

Mirė buvęs JAV prezidentas G. H. W. Bushas

LRT.lt, 15min.lt2018.12.01 16:03

Sulaukęs 94-erių metų amžiaus Hjustone mirė buvęs JAV prezidentas George`as H. W. Bushas, praneša CNN.

Apie šią liūdną netektį informavo buvusio prezidento atstovas spaudai Jimas McGrathas.

„Antrojo pasaulinio karo didvyris, JAV prezidentas, kuris vadovavo šaliai griūnant Sovietų Sąjungai ir paskutiniais Šaltojo karo mėnesiais, mirė savo namuose Hjustone“, – J. McGrathą cituoja AP. Prezidento žmona Barbara Bush mirė šių metų balandį.

G. H. W. Bushas buvo 41-asis JAV prezidentas, valdęs nuo 1989 iki 1993 m.

Prieš tai jis ėjo JAV viceprezidento pareigas vadovaujant Ronaldui Reiganui. Išrinktas nuo Teksaso valstijos jis dirbo Atstovų rūmuose (1967–1971), JAV ambasadoriumi prie Jungtinių Tautų (1971–1973), Respublikonų partijos pirmininku (1973–1974), JAV ambasadoriumi Kinijoje (1974–1976) ir vadovavo CŽV nuo 1976 iki 1977.

G. H. W. Busho sūnus, George'as W. Bushas, buvo 43-iasis JAV prezidentas. Jis savo „Facebook“ paskyroje paskelbė įrašą apie tėvo netektį.

„Jebas, Neilas, Marvinas, Dorothy ir aš su liūdesiu praneša, kad po 94-erių įspūdingų metų, mirė mūsų Tėtis. George`as H. W. Bushas buvo didis žmogus ir geriausias tėtis, kokį sūnus ar dukra galėtų turėti. Visa Bushų šeima giliai dėkinga už 41-erius gyvenimo ir meilės metus. Dėkojame už atjautą visiems, kam rūpėjo, ir kas meldėsi už Tėtį, ir mūsų draugams ir bendrapiliečiams už užuojautas”, – savo „Facebook“ paskyroje rašo G. W. Bushas jaunesnysis.

D. Grybauskaitė: galėjome atsiremti į tvirtą prezidento petį savo Nepriklausomybės aušroje

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl 41-ojo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento mirties. Pasak šalies vadovės, Lietuva galėjo atsiremti į tvirtą prezidento petį savo Nepriklausomybės aušroje ir jį atmins kaip vieną iš svarbiausių draugų. Anot jos, tai buvo principingas politikas, kuris jautė pareigą ginti saugumą ir laisvę.

Prezidentės teigimu, pats patyręs Antrojo pasaulinio karo sunkumus, G. Bushas vyresnysis  kovojo prieš diktatūrą ir agresiją.

„Jis nelaukė pasaulinės taikos, o pats ją kūrė. Jo valdymo metu Amerika išgyveno didžiųjų vilčių metą. O jos Prezidentas stovėjo besikuriančios naujosios pasaulio santvarkos sargyboje. Netekties valandą šalies vadovė pareiškė užuojautą Prezidento šeimai, draugams ir visiems amerikiečiams“, – rašoma prezidentūros išplatintame pranešime.

Vakarų lyderis pasauliui verčiantis aukštyn kojomis

Rytų Europos studijų centro direktorius ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Linas Kojala primena, kad G. H. W. Bushas JAV prezidentu buvo tada, kai pasaulis vertėsi aukštyn kojomis – 1989–1993 metais.

Jo memuaruose, ne veltui pavadintuose „Transformuotas pasaulis“ („A World Transformed“), rastume kone visą skyrių apie Lietuvą, kuris gerai atspindi Busho filosofiją. Jis buvo balansuotojas – žmogus, turėjęs savo idealus, tačiau nenorėjęs, kad prisidengiant jais situacija išvirstų į nekontroliuojamą chaosą. Santykių su SSRS atžvilgiu, tai reiškė subtilų vidurio kelią tarp paramos laisvės siekiančios valstybėms ir nenoro, jog SSRS vadovas Michailas Gorbačiovas prarastų įtaką ir situacija grįžtų į giliausius Šaltojo karo laikus. Galbūt tokio lyderio JAV ir reikėjo po Ronaldo Reagano, kuriam idėjos pranoko pragmatišką, racionalų išskaičiavimą, kaip jas realizuoti, savo Facebook paskyroje rašo L. Kojala.

„Negalime būti situacijoje, kai prieštaraujame nepriklausomai Lietuvai. Kita vertus, jei jau pirmą akimirką Lietuvai paskelbus nepriklausomybę ją paremtume, M. Gorbačiovas galėtų būti nuverstas, o galbūt sovietai savavališkai panaudotų karinę jėgą. Kilus smurto bangai, JAV realistiškai nieko negalėtų padaryti - mūsų rankos būtų kruvinos dėl to, kad skatinome Lietuvą padaryti tai, kas tuometei situacijai yra šiek tiek per daug“, – G. H. W. Busho memuarus cituoja L. Kojala.

Galbūt kai kas tą pavadintų "ne vertybine", "mažai principinga" laikysena. G. H. W. Bushas atkirstų, kad turėjo ieškoti delikataus balanso, nes klaidos kaina buvo milijonų gyvybės, svarsto L. Kojala.

Buvę JAV prezidentai reiškią užuojatą

Dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo ir pirmosios ledi Melanijos Trump vardu išreiškė užuojautą dėl prezidento G. H. W. Busho mirties.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt