Pasaulyje

2018.11.27 17:30

Lenkijoje suimtas korupcija įtariamas buvęs finansų priežiūros agentūros vadovas

BNS 2018.11.27 17:30

Lenkijoje antradienį buvo suimtas korupcija įtariamas buvęs šios šalies finansų priežiūros agentūros vadovas, pasirodžius pranešimams, kad jis siekė kyšio iš kelių Lenkijos bankų savininko milijardieriaus.

Su korupcija kovojanti institucija CBA paskelbė, kad Varšuvoje sulaikė Mareką Chrzanowskį ir perkėlė jį į pietinį Katovicų miestą, kur jam buvo iškelti kaltinimai.

38-erių M. Chrzanowskis buvo priverstas atsistatydinti iš finansų reguliavimo institucijos KNF vadovo posto lapkričio 13-ąją, kai buvo paskelbti įtarimai dėl kyšininkavimo.

Lenkų bankininkas Leszekas Czarneckis apkaltino M. Chrzanowskį reikalavus kyšių mainais į palankų požiūrį į šio milijardieriaus sunkumų patiriantį banką „Getin Noble Bank“.

L. Czarneckis kovo mėnesį įrašė savo susitikimą su M. Chrzanowskiu KNF biure. Po dviejų savaičių šis įrašas buvo paviešintas, Lenkijos liberaliosios pakraipos laikraščiui „Gazeta Wyborcza“ paskelbus straipsnį dėl įtartinų vyriausiojo kontrolieriaus veiksmų.

L. Czarneckio teisininkų komanda persiuntė šiuos įtarimus prokurorams ir pareiškė, kad M. Chrzanowskis paragino bankininką pasamdyti advokatą bei pavesti jam sutvarkyti „Getin Noble Bank“ teisines problemas, o paskui parodė jam lapelį su užrašu „1 procentas“.

L. Czarneckio teisininkai tvirtina, kad „1 procentas“ reiškė vienas procentas banko vertės – tai yra, 9,3 mln. eurų.

M. Chrzanowskis teigia, kad nepadarė jokių nusikalstamų veiksmų.

Dėl šio skandalo prasidėjo neramumui Lenkijos akcijų biržose, o centrinis bankas buvo priverstas suteikti garantijų dėl šalies finansų sektoriaus stabilumo. Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis paprašė prokurorų atlikti tyrimą.

M. Morawieckis, kadaise pats dirbęs bankų sektoriuje, penktadienį paskyrė naujuoju KNF pirmininku buvusį bankininką Jaceką Jastrzebskį.

38 mln. gyventojų turinti Lenkija pasižymi viena sparčiausiai augančių ES ekonomikų: remiantis Pasaulio banko prognozėmis, jos apimtis šiemet padidės 4,2 procento.