Pasaulyje

2018.11.26 22:21

Ukrainos parlamentas paskelbė karinę padėtį

LRT.lt, BNS 2018.11.26 22:21

Ukrainos parlamentas – Aukščiausioji Rada – pirmadienio vakarą apsvarstė prezidento Petro Porošenkos pateiktą įstatymo projektą dėl karo padėties įvedimo šalyje. Prezidento pateiktame įstatymo projekte buvo siūloma karo padėtį įvesti visoje šalies teritorijoje 30-čiai dienų, bet Rada nusprendė įvesti karinę padėtį tik dalyje šalies sričių.

Už karinės padėties paskelbimą balsavo 276, prieš – 30, susilaikė – 1, nebalsavo – 23 užsiregistravę Ukrainos parlamentarai.

Karinė padėtis įvedama Ukrainos srityse, kurios yra Rusijos pasienyje, prie Azovo ir Juodosios jūrų ir prie sienos su Padniestre. Tai yra Vinicos, Luhansko, Nikolajevo, Odesos, Sumų, Charkovo, Černigovo ir Chersono sritys, o taip pat Azovo jūros akvatorijos vidaus vandenys.

Kurį laiką Rados pirmininkui Andrijui Parubijui nepavyko pradėti šio klausimo svarstymo neeiliniame Rados posėdyje – Olego Liaško „Radikaliosios partijos“ ir buvusios premjerės Julijos Tymošenko opozicinės „Tėvynės“ partijos frakcijos nariai, reikalavo posėdžio pertraukos, praneša ukrainiečių naujienų agentūra Unian. Posėdis vyksta nepaisant parlamentarų posėdžių salėje pakeliamo chaoso, praneša Ukrainos žiniasklaida.

P. Porošenkos bloko partneriai valdančiojoje koalicijoje, buvusio premjero Arsenijaus Jaceniuko partija „Liaudies frontas“ Rados posėdžio metu pareiškė, kad nepalaikys prezidento siūlomo įstatymo projekto dėl karo padėties įvedimo šalyje, praneša Ukrainos naujienų portalas LB.ua, remdamasis savo šaltiniais šioje partijoje. Žurnalistų duomenimis, „Liaudies fronto“ įsitikinimu, karo padėtis turėtų būti įvedama tik 30-čiai dienų, ribotoje, o ne visoje šalies teritorijoje ir tik su sąlyga, kad prezidento rinkimai įvyks 2019 m. kovo 31 d.

Nors prezidento Radai pateiktame ir Rados interneto svetainėje viešai prieinamame įstatymo projekte karo padėties įvedimas buvo namatomas 60-čiai dienų, savo video kreipimesi P. Porošenka pareiškė, kad nusprendė siūlyti parlamentui karo padėtį įvesti 30-čiai dienų, siekiant kad tai niekaip nesutrikdytų rinkimų proceso, skelbia LB.ua. Pasak prezidento, karo padėtis galėtų būti įvedama nuo lapkričio 28 d. 9 val. ryto.

Ukrainos naujienų portalas Obozrevatel.ua praneša, kad prezidentas jau pasirašė įsaką įvesti karo padėtį šalyje 30-čiai dienų nuo lapkričio 28 d.

Apie 300 žmonių protestavo prie Rados reikalaudami nutraukti bet kokius Ukrainos santykius su Rusija, pranešė Ukrainos žiniasklaida.

P. Porošenka: Rusija pasiruošusi pradėti didelę sausumos pajėgų operaciją prieš Ukrainą

Rusija pasiruošusi pradėti didelę sausumos pajėgų operaciją prieš Ukrainą, pirmadienį pareiškė Ukrainos prezidentas P. Porošenka.

„Žvalgybos duomenys liudija apie rimtą iš sausumos kylančią grėsmę Ukrainai. Laikau rankose įslaptintą dokumentą – mūsų žvalgybos institucijų suvestinę. Čia keliuose puslapiuose išsamiai aprašytos viso priešininko pajėgos, dislokuotos šimtų, ar net dešimčių, kilometrų atstumu nuo mūsų sienos“, – per televiziją sakytoje kalboje pabrėžė P. Porošenka.

„Jos pasiruošusios be kurią akimirką nedelsdamos įsiveržti į Ukrainą“, – pareiškė jis.

Prezidentas pridūrė, kad jo minėtos pajėgos turi lėktuvų, sraigtasparnių, tankų, raketų sistemų ir šarvuočių.

Pirmadienį neeiliniame posėdyje Aukščiausioji Rada taip pat patvirtino prezidento rinkimų datą – 2019 m. kovo 31 d.