Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Egipto islamistai po pamaldų surengė „pykčio žygį“ (atnaujinta)

Nuverstojo Egipto prezidento Mohammedo Mursi šalininkai ir priešininkai tvirtina, jog šalies ateitis pakibusi ant plauko. Šįkart teisios abi konflikto šalys. Nors Jungtinių Tautų Saugumo Taryba ragina laikytis didžiausio santūrumo, Egipto islamistai po pamaldų surengė „pykčio žygį“, specialiosios pajėgos juos stabdė. Turimais duomenimis, visoje šalyje žuvo apie 70 žmonių.

Nuverstojo Egipto prezidento Mohammedo Mursi šalininkai ir priešininkai tvirtina, jog šalies ateitis pakibusi ant plauko. Šįkart teisios abi konflikto šalys. Nors Jungtinių Tautų Saugumo Taryba ragina laikytis didžiausio santūrumo, Egipto islamistai po pamaldų surengė „pykčio žygį“, specialiosios pajėgos juos stabdė. Turimais duomenimis, visoje šalyje žuvo apie 70 žmonių.

Ši diena nežadėjo ramybės, kai M. Mursi ir Musulmonų brolijos šalininkai ėmė rinktis į mečetę Ramzio aikštėje.

„Mes už islamą, ne už kurią nors asmenybę, ne už Musulmonų broliją, nepriklausome jokiai politinei jėgai. Mes norime religijos pergalės“, – sakė protestuotojas Youssefas Fahmy.

Kariuomenė tam buvo pasirengusi, šarvuočiai blokavo gatves tuose rajonuose, kur M. Mursi šalininkai anksčiau buvo įsirengę stovyklas. Bet to buvo maža – „pykčio žygio“ dalyviams pasipylus į gatves, pasigirdo šūviai.

Nors laikinoji vyriausybė perspėjo, kad bus šaudoma kovinėmis kulkomis, jeigu bus puolami vyriausybiniai objektai, islamistai bandė patekti į vyriausybės įstaigą šiauriame Tantos mieste. Policijos pajėgos juos stabdė šaudydamos smulkiais šratais, baidė ašarinėmis dujomis.

Apie naujas aukas pranešama iš Ismailijos, miesto prie Sueco kanalo. Kaire policijos postą puolė ginkluoti vyrai, nušautas jaunas pareigūnas. Nors gerokai išsklaidyti, M. Mursi šalininkai išėjo į gatves ir Aleksandrijoje, kituose miestuose, Raudonosios jūros kurorte Hurgadoje.

Pasipriešinimą Musulmonų brolijos ir M. Mursi valdymui organizavęs judėjimas „Tamarod“ taip pat pakvietė į gatves savo šalininkus. Kai kuriuose rajonuose patys gyventojai įsteigė savo kontrolės postus, tikrina dokumentus, automobilius.

Europos Sąjungos šalių diplomatijos vadovai rengia neeilinį posėdį pirmadienį – apie padėtį Egipte. Į neeilinį posėdį Niujorke susirinkusi 15-os narių Jungtinių Tautų Saugumo Taryba ragina laikytis didžiausio santūrumo.

„Pirmiausia mes pareiškėme užuojautą aukų šeimoms. Saugumo Tarybos nares vienija bendras troškimas, kad būtų nutrauktas smurtas, Egiptas eitų susitaikymo keliu“, – kalbėjo Argentinos ambasadorė Jungtinėse Tautose Maria Cristina Perceval.

Tačiau analitikų nuomone, pastarieji įvykiai rodo, kad Musulmonų broliją tiesiog norima nušluoti kaip politinę jėgą. Bet 80 metų laukusi valdžios ir ją laimėjusi – per rinkimus – ji lengvai nepasiduos. O tai tik dar pagilins krizę – politinę ir ekonominę.

Po dvejus su puse metų trunkančios sumaišties Egipto ekonomika žlunga. Maisto kainos šoktelėjo, trūksta produktų, degalų, kuro, bedarbių armija gausėja.

Tarptautinės pramonės milžinės „General Motors“, „Electrolux“ nutraukė gamybą savo įmonėse Egipte, naftos milžinė „Royal Dutch Shell“ kol kas kelioms dienoms uždarė savo biurus. Bankai uždaryti, tik kitą savaitę žada dirbti vertybinių popierių birža. Tiesa, dauguma Egipto bendrovių kol kas dirba, bet jų ateitis miglota.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) perspėjo nesivelsiąs į derybas dėl beveik 5 mlrd. dolerių paskolos, kol pasaulis nepripažins laikinosios Egipto valdžios.

Egipto vyriausybė sako, kad TVF paskola nėra gyvybiškai svarbi, kai 12 mlrd. dolerių paskolino Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Kuveitas, bet ekspertai pataria nespjauti į šulinį, iš kurio reikės gerti.

„Manau, kad labai svarbu susitarti su TVF. Taip, 12 mlrd. paskola leido lengviau atsikvėpti, bet reikia galvoti apie artimiausius dvejus ar net trejus metus“, – tvirtina ekonomistas Mohamedas al Basha.

Egipto finansinė padėtis apverktina – pastaraisiais mėnesiais biudžeto pajamų užteko vos pusei išlaidų, gelbėjo paskolos ir pagalba. Vienintelė likusi viltis buvo turizmas, bet buvęs keliautojų rojus – faraonų šalis – traukia nedaug žmonių, kai jos miestų gatvės virto karo zona.

Ypač kai Egipte gyvenantys krikščionys vėl priversti drebėti. Jie sako, kad įnirtę M. Mursi šalininkai puola koptų bažnyčias, namus, verslą. Sulaukę pasmerkimo dėl išpuolių islamistai turi savo atsaką – o kam koptai palaiko M. Mursi nuvertimą.