Pasaulyje

2018.11.25 18:18

Italijos premjeras „įsitikinęs“, kad Roma sugebės išvengti ES sankcijų dėl biudžeto

BNS2018.11.25 18:18

Italijos ministras pirmininkas Giuseppe Conte po derybų su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude`u Junckeriu pareiškė esąs „įsitikinęs“, kad Roma sugebės išvengti precedento neturinčių Europos Sąjungos (ES) sankcijų dėl savo biudžeto, kuriame numato gerokai padidinti išlaidas ir kurį kiek anksčiau atmetė Briuselis.

Romos koalicinė vyriausybė tvirtina, kad jos 2019 metų biudžetas padės atgaivinti trečio pagal dydį euro zonos ūkio augimą ir sumažinti valstybės skolą. Tačiau ES sako, kad šalis rizikuoja „nugrimzti į nestabilumą“ ir dar padidinti savo skolų naštą, kuri jau yra milžiniška.

Šeštadienį su J. C. Junckeriu Briuselyje vakarieniavęs G. Conte Italijos televizijai pareiškė: „Esu įsitikinęs, kad dialogas padės išvengti pažeidimo procedūros.“

ES sprendimas atmesti Italijos biudžeto projektą nebuvo netikėtas, nes prieš tai jis buvo pirmą kartą Sąjungos istorijoje grąžintas Romai, kad būtų persvarstytas. Tačiau Italija atsisakė nusileisti.

G. Conte po vakarienės, kurioje dalyvavo kartu su finansų ministru Giovanni Tria pareiškė: „Tai ... buvo susitikimas, kuriame su abipuse pagarba buvo pakartotinai patvirtinta, jog reikia pradėti dialogą, kurį turime palaikyti, siekdami kiekvieno interesų.“

Naujosios Italijos vyriausybės parengtas biudžeto projektas prieštarauja ankstesnės vyriausybės ir Briuselio susitarimams dėl išlaidų mažinimo ir jame numatoma nemažai išlaidas didinančių straipsnių, įskaitant pensijų didinimą.

Komisija trečiadienį pareiškė apgailestaujanti, kad Italija „taip nukrypsta“ nuo anksčiau įgyvendintų reformų ir „visų pirma nuo pensijų sistemos reformų“.

Savo biudžeto projekte Italijos vyriausybė yra numačiusi, kad biudžeto deficitas kitąmet sudarys 2,4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), nors ankstesnioji vyriausybė buvo užsibrėžusi siekti triskart mažesnio santykio. Roma taip pat prognozuoja, kad 2020 metais deficitas sumažės iki 2,1 proc. BVP.

Tačiau Briuselis numato, kad Italijos biudžeto deficitas kitąmet pasieks 2,9 proc. BVP, o 2020 metais padidės iki 3,1 proc. ir viršys ES nustatytą 3 proc. BVP deficito ribą.

ES valstybės narės dabar turės nuspręsti, ar leisti Komisijai pradėti perviršinio deficito procedūrą – ne vieną mėnesį trunkantį procesą, kuriam pasibaigus gali būti skirtos baudos.

Komisijai pradėjus šią procedūrą, Roma turės galimybę derėtis ir atlikti būtinus pataisymus. Tačiau jeigu šios pastangos bus bevaisės, Briuselis Italijai galės nustatyti baudą, kuri gali sudaryti iki 0,2 proc. Italijos BVP.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt