Pasaulyje

2018.11.25 19:15

Gėjų santuokų priešininkai Taivane pasiekė pergalę referendumuose

BNS 2018.11.25 19:15

Rinkėjai per šeštadienį Taivane įvykusius referendumus pasisakė prieš gėjų santuokas, o tai, pasak kovotojų už seksualinių mažumų teises, sudavė rimtą smūgį salos reputacijai kovos už seksualinių mažumų teises srityje.

Tokio rezultato buvo sulaukta baigiantis dramatiškam vakarui, kurio metu iš valdančiosios Demokratinės pažangos partijos (DPP) pirmininkės pareigų atsistatydino Taivano prezidentė Tsai Ing-wen . Tokį sprendimą ji priėmė po to, kai jos partija patyrė skaudų pralaimėjimą svarbiuose kadencijos vidurio rinkimuose. Dėl to sumažėjo tikimybė, kad 2020 metais ji bus perrinkta antrai kadencijai.

Tačiau, didėjant Kinijos spaudimui salai, savo pozicijas sustiprino Pekinui palanki pagrindinė opozicinė partija „Kuomintang“ (KMT).

Taivano rinkėjai balsavo ne tik įvairių lygmenų vietos valdžios rinkimuose, bet ir išreiškė savo valią dešimtyje referendumų už ir prieš gėjų santuokas.

Pavyzdžiui, per vieną referendumą už pasiūlymą Taivano civiliniame kodekse įtvirtinti tik santuoką tarp vyro ir moters balsavo daugiau nei 7 mln. rinkėjų. O per kitą referendumą už pasiūlymą tos pačios lyties asmenų santuokas reguliuoti atskiru įstatymu, pasisakė daugiau nei 6 mln. balsavusiųjų.

Gėjų teisių aktyvistai siūlė Civiliniame kodekse tos pačios lyties poroms įtvirtinti tokias pat santuokos teises, tačiau šis pasiūlymas sulaukė tik trijų milijonų rinkėjų palaikymo.

Tradicinės šeimos vertybes palaikanti „Koalicija už laimę mūsų kitai kartai“ pareiškė, jog tai yra „visų žmonių, kurie brangina šeimos vertybes, pergalė“.

Tačiau „Taivano santuokos lygybės koalicijos“ atstovė Jennifer Lu pažymėjo, kad jos narius liūdina tai, ką ji pavadino „absurdiškais referendumais“, dėl kurių ji kaltino „nekompetentingą“ vyriausybę, leidusią rengti prieš gėjų santuokas nukreiptus balsavimus.

Taivano Aukščiausias Teismas praėjusių metų gegužę įteisino tos pačios lyties asmenų santuokas. Taivanas tuomet tapo pirmąja tai padariusia Azijos šalimi.

Teismas taip pat nusprendė, kad toks sprendimas turėtų būti įgyvendintas per dvejus metus, tačiau šalies valdžia mažai pasistūmėjo į priekį, nes susidūrė su konservatyvių grupių priešprieša.

Nors vyriausybė aiškiai pasakė, kad referendumų rezultatai neturės įtakos pirminio teismo sprendimo įgyvendinimui, kovotojai už seksualinių mažumų teises nerimauja, kad tokie rezultatai susilpnins jų neseniai įgytas teises, nes, remiantis galiojančia tvarka, balsavimo rezultatui viršijus 25 proc. teisę balsuoti turinčių rinkėjų ribą, vyriausybė privalo imtis veiksmų ir atsižvelgti į tokį rezultatą.