Pasaulyje

2018.11.25 12:31

ES šalių lyderiai pritarė „Brexitui“

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2018.11.25 12:31

Briuselyje posėdžiaujantys Europos Sąjungos (ES) lyderiai po valandą trukusių diskusijų pritarė „Brexito“ susitarimui. Tai paskelbė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas. Skelbiama, kad susitarimui pritarė visi 27 organizacijos narių lyderiai.

Tai D. Tuskas paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“.

Tačiau tai dar nėra galutinis etapas, nes susitarimą iki „Brexit“ dar turi patvirtinti Bendruomenių Rūmai ir daugelis parlamentarų jau įspėjo, kad jam nepritars. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat tvirtino, kad esant neaiškumams dėl britų politikų pozicijos, tolesniame „Brexito“ procese dar galima tikėtis nesklandumų.

Londono žiniasklaidoje sekmadienį pasirodė pranešimų apie tai, jog kai kurie Theresos May vyriausybės ministrai su ES diplomatais neva slaptai rengia „planą B“ tam atvejui, jeigu Didžiosios Britanijos parlamentas kitą mėnesį atmestų susitarimą.

Iš kairės į dešinę: Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas, ES „Brexito“ vyr. derybininkas Michelis Barnier ir EK prezidentas D. Tuskas, Reuters/Scanpix nuotr.

Taip pat numatoma priimti būsimų ateities santykių principus numatančią politinę deklaraciją. Kol šis susitarimas nėra patvirtintas, visos šalys toliau rengia planus galimai pražūtingai galimybei, jog keturis dešimtmečius trukusi Didžiosios Britanijos narystė Europos Sąjungoje pasibaigs nesudarius naujo susitarimo. Tačiau, kaip prieš susitikimą Briuselyje kalbėjo Lietuvos vadovė, svarbiausia, kad būtų užtikrinti Bendrijos šalių interesai.

Pasak prezidentės, po sunkių derybų pasiektas susitarimas atitinka Lietuvos interesus, nes užtikrina, kad JK gyvenančių mūsų šalies piliečių statusas nepablogėtų. Jame įtvirtintos nuostatos, kad iki pereinamojo laikotarpio pabaigos (2020 m. gruodžio 31 d.) į JK atvykusiems ir ten gyvenantiems Lietuvos ir kitų ES valstybių piliečiams išlieka visos iki šiol galiojusios teisės bei socialinės garantijos. „Brexito“ sutartyje taip pat nustatyta, kad pereinamasis laikotarpis gali būti 2 kartus pratęstas iki 2022 m. gruodžio 31 dienos.

Susitarimas taip pat numato, kad iki pereinamojo laikotarpio pabaigos Jungtinėje Karalystėje tebegalios ES teisė, o ši toliau vykdys savo finansinius įsipareigojimus, kaip numatyta 2014–2020 m. ES daugiamečiame biudžete, rašoma prezidentūros pranešime spaudai.

D. Grybauskaitė, Reuters/Scanpix nuotr.

Minėtame dokumente pateikiamas sprendimas ir vienu jautriausių derybų klausimų – kaip išvengti sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, jeigu iki pereinamojo laikotarpio pabaigos nebus sutarta dėl būsimų ES ir JK santykių. Tokiu atveju Šiaurės Airija turėtų išlikti integralia ES muitų sąjungos ir bendros Europos vidaus rinkos dalimi.

Politinė deklaracija, kurią sekmadienį taip pat ketina priimti ES šalių vadovai, nustatys esmines gaires, kuriomis remiantis bus tęsiamos derybos dėl būsimų Europos Bendrijos ir Jungtinės Karalystės santykių. Dokumentas numato, kad ES ir JK sieks užtikrinti glaudžius prekybinius ryšius, išliks artimomis partnerėmis saugumo ir užsienio politikos srityje, aktyviai bendradarbiaus energetikos, transporto srityse, užtikrins bevizį režimą savo piliečiams.

Pavadino tragedija

Į specialųjį viršūnių susitikimą atvykęs Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos (ES) sekmadienį pavadino tragedija.

„Tai liūdna diena“, – pareiškė jis, atvykęs į aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame bus patvirtintas susitarimas dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš bloko.

„Matyti, kaip tokia šalis kaip Didžioji Britanija ... traukiasi iš ES, nėra džiugu ir tai nėra proga švęsti. Tai liūdna akimirka ir tai tragedija“, – pridūrė jis.

J.-C. Junckeris, AFP/Scanpix nuotr.

O ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier pridūrė, kad ES ir Didžioji Britanija po „Brexito“ liks „sąjungininkais, partneriais ir draugais“.

Susitarimas, kuris buvo parengtas per 17 sudėtingų derybų mėnesių, apima finansinių reikalų, piliečių teisių, Šiaurės Airijos ir pereinamojo laikotarpio klausimus ir suteikia vilčių dėl būsimų santykių saugumo bei prekybos srityse.

Į Briuselį atvykęs Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte, nepaisant nepritarimo susitarimui pačioje JK, pareiškė, jog grįžti prie derybų stalo nėra prasmės.

„Apskritai manau, jog tai yra maksimumas to, ką mes visi galime padaryti, ir Th. May, ir jos vyriausybė, taip pat Europos Sąjunga“, – pažymėjo jis.

„Šiandien čia nėra laimėtojų, nelaimi niekas. Visi mes pralaimime, tačiau, atsižvelgiant į tas aplinkybes, šis [susitarimas] yra priimtinas“, – pridūrė Nyderlandų vyriausybės vadovas.

„Sumažinti riziką ir nuostolius“

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, kuris visada sakė pageidaująs, kad Didžioji Britanija nesitrauktų iš ES, aukščiausiojo lygio susitikimo išvakarėse pareiškė, jog „niekas neturės priežasčių džiaugtis“ tą dieną, kai įvyks „Brexit“.

Tačiau jis pažymėjo, jog buvo suderintos sąlygos, kurios leis „sumažinti riziką ir nuostolius“, ir ES vadovams dar prieš balsavimą rekomendavo pritarti susitarimui.

Lietuvos prezidentė tada pareiškė: „Mes pritarsime „Brexit“ sutarčiai, bet tame nėra nieko gero jokiai pusei, nes tai yra pasitraukimas iš ES.“

Tuo tarpu Th. May konservatorių partijos euroskeptikai ir jų sąjungininkai Šiaurės Airijoje įspėja, jog per kitą mėnesį Bendruomenių Rūmuose numatomą balsavimą nepritars susitarimui, dėl kurio, jų nuomone, Didžioji Britanija lieka pernelyg artima Sąjungai.

Tačiau Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė sekmadienį paskelbtame atvirame „laiške tautai“ pareiškė, kad šiuo susitarimu įvykdomas per 2016 metų referendumą priimtas sprendimas pasitraukti iš ES, ir pažymėjo, kad tai yra „susitarimas, kuris atvers šviesesnę ateitį“.

Didžioji Britanija tebėra labai susiskaldžiusi „Brexit“ klausimu, tačiau ministrė pirmininkė pareiškė, kad išstojimas iš ES gali tapti „atsinaujinimo ir susitaikymo akimirka“.

„Tam mums dabar reikia tęsti „Brexito“ procesą ir patvirtinti susitarimą“, – pareiškė ji.

Th. May, Reuters/Scanpix nuotr.

Įtampa dėl Gibraltaro

Aukščiausiojo lygio susitikimo išvakarėse Th. May atvyko galutinių derybų su D. Tusku ir Europos Komisijos pirmininku J.-C. Junckeriu, kurioms pasibaigus, D. Tusko atstovas spaudai socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Dėl rytojaus viskas pagal planą.“

Tačiau derybos nebuvo sklandžios ir aukščiausiojo lygio susitikimui buvo iškilusi grėsmė, kai Ispanija pagrasino balsuoti prieš „Brexit“ susitarimą, jeigu dokumentas Madridui negarantuos veto teisės sprendžiant dėl būsimo Gibraltaro statuso.

Ginčas buvo išspręstas, kai Didžioji Britanija pažadėjo po „Brexit“ tęsti dvišales derybas su Ispanija šiuo klausimu.

Žvejybos teisės

Jeigu Ispanija balsuotų prieš susitarimą, tai parodytų apmaudų ES vadovų susiskaidymą po to, kai per ilgus sunkių derybų mėnesius jie demonstravo įspūdingą vienybę.

Didžiosios Britanijos parlamentarai yra labiausiai susirūpinę dėl „Brexito“ susitarime nustatytos tvarkos, pagal kurią siena tarp Didžiajai Britanijai priklausančios Šiaurės Airijos ir Airijos liks atvira, o tokiu atveju provincijai gali tekti metų metus laikytis ES taisyklių.

Tuo tarpu ES sostinėse nuogąstaujama dėl žvejybos teisių ir prekybos taisyklių, kurių Didžioji Britanija turės laikytis, kad išsaugotų prieigą prie bloko rinkų.