Naujienų srautas

Pasaulyje2018.11.24 19:17

Ispanija neblokuos „Brexito“ sutarties: skelbia, kad Gibraltaro ginčas išspręstas

LRT.lt, ELTA 2018.11.24 19:17

Ispanija nebepasisakys prieš „Brexito“ sutartį. Tai šeštadienį Madride patvirtino Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas, praneša Vokietijos transliuotojas „Tagesshau“.

Paskutinės minutės susitarimas dėl Gibraltaro išgelbėjo ES viršūnių susitikimą, kurio metu sekmadienį, planuojama, ES lyderiai pritars „Brexito“ pereinamojo laikotarpio sutarčiai, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May sekmadienį susitiks su Europos Komisijos (EK) pirmininku Jeanu-Claude'u Junckeriu ir Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininku Donaldu Tusku. Tuo tarpu šeštadienį D. Tuskas pokalbio telefonu metu susitarė su Ispanijos premjeru Pedro Sanchezu dėl Gibraltaro. P. Sanchezas anksčiau grasino nepritarsiantis „Brexito“ sutarčiai, jei Gibraltaro klausimas nebus išspręstas.

„Po D. Tusko ir P. Sanchezo pokalbio prieš kelias minutes mes esame vis arčiau rytojaus Vadovų Tarybos“, – tviteryje rašė D. Tusko atstovas spaudai Prebenas Aamannas.

P. Sanchezas oficialiai poziciją turėtų pareikšti vėliau. Pasak diplomatų, Didžiosios Britanijos ir Ispanijos derybininkai visą naktį kalbėjosi su ES atstovais, siekdami užtikrinti Madridą, kad Gibraltaro klausimas bus išspręstas, o Ispanija nebus palikta be svaraus žodžio.

„Derybos vyko visą naktį. Tik prieš kelias minutes D. Tuskas ir P. Sanchezas pasiekė susitarimą dėl Gibraltaro. Viršūnių susitikimas vyks sklandžiai“, – „Reuters“ tikino vienas diplomatas.

Nors, tikėtina, ES vadovai pritars „Brexito“ sutarčiai, didžiausias susitarimo barjeras yra pačios Didžiosios Britanijos parlamentas, kurio nariai nusiteikę gana skeptiškai. Be parlamento pritarimo Jungtinė Karalystė gali pasitraukti iš ES neužsitikrinusi tinkamos apsaugos nuo ekonominių ir teisinių sukrėtimų.

Ispanija, nors ir negali blokuoti galutinio susitarimo, siekė išsikovoti išskirtinį statusą, ateityje priimant sprendimus dėl šios kaimynystėje esančios Jungtinės Karalystės teritorijos.

Šalis jau seniai reiškia pretenzijas į Britanijos valdomą Gibraltarą, apie 30 tūkst. gyventojų turinčią mažytę teritoriją pietiniame Iberijos pusiasalio pakraštyje, dar vadinamą Uola. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi